Bir Burhan Kuzu klasiği...

Bir Burhan Kuzu klasiği... Dün dündür, bugün bugündür.

Bir Burhan Kuzu klasiği...

AKP’li Burhan Kuzu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal için Twitter hesabından “Turgut Özal, ölmeden 3 hafta önce beni çağırıp, ‘Hocam başkanlık sistemiyle ilgili çalışmaya başla, Kafkaslar’a gidiyorum, dönüşte parti kuracağım’ demişti. Ömrü yetmedi. Ama hayali olan sistemi Türkiye’ye biz getirdik. Türkiye’ye çağ atlatan bir liderdi. Ruhu şad olsun” diye yazdı.

Kuzu, devamında ise “Özal, ömrü yetseydi Cumhurbaşkanlığından ayrılıp yeni parti kuracaktı. Başkanlık Sistemi’ni istiyordu. Koalisyonlar ekonomiyi perişan etmişti. Son görüşmemizde, ‘1983’te geldiğimizde 87’ye kadar olan dönemde Türkiye ekonomik olarak çok sıkıntıdaydı, evvela bunlarla uğraştık’ demişti” ifadelerini paylaştı.

Ancak Kuzu’nun tam da o dönem verdiği demeçte bunun tam aksi görüşleri savunduğu ortaya çıktı.

Yazar Fatih Şahintürk, Burhan Kuzu’nun o dönemde AKP’li eski Milletvekili Şamil Tayyar’ın “Özal Diktatörlüğü mü” başlıklı haberine verdiği demeçte “Bir defa başkanlık sistemi bizim Anayasamıza uymaz. Amerika’da uygulanan sistemde başkan tarafsız değildir. Resmen partilidir” değerlendirmesiyle Başkanlık sistemine karşı çıktığı değerlendirmeleri ortaya çıkardı.