'Bir an için hayal edin, FETÖ şu kapıdan içeri girse...'

CHP Milletvekili Çetin Arık, 'çoklu baro' teklifinin bir 'FETÖ' projesi olduğunu söylerken "FETÖ şu kapıdan içeri girse, hemen şuradan girdiğini bir hayal edin, vallahi hepinizin gözlerinden öper" dedi.

'Bir an için hayal edin, FETÖ şu kapıdan içeri girse...'

Baroların ve hukukçuların tepkisine neden olan AKP-MHP imzalı ‘çoklu baro’ teklifinin TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlandı. 4 gün süren görüşmelerde teklifin 22. Maddesi üzerinde konuşan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AKP ve MHP’li vekillere yönelik dikkat çeken ifadeler kullandı.

Teklifin Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısına ters bir teklif olduğunu dile getiren Arık, “Avukatlık Kanunu’nun 1’inci maddesinde yer alan “Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder.” ifadesi avukatın, müvekkili ve her türlü otoriteye karşı bağımsızlığını ve özerkliğini anlatır. İşte, bütün mesele de burada başlıyor. Bu teklifle avukatlara ‘Bağımsız olamazsın, biat edeceksin, parçalanacaksın, diz çökeceksin.’ deniliyor. Bu teklifle barolara, avukatlara ‘Sen de sarı sendikalar gibi olacaksın, emekçilerin haklarını değil, iktidarın borazanlığını yapacaksın.’deniliyor. ‘Sen de Türk milleti adına karar vermeyi bırakıp saraydan aldığın talimatla ceza yağdıran yargıçlar gibi olacaksın.’ deniliyor. ‘Sen de iktidarın yalanlarını ballandıra ballandıra anlatan, muhalefete her türlü çamuru atan, hiçbir etik değer tanımayan havuz medyası gibi olacaksın.’ deniliyor. ‘Sen de cübbene düğme dikip diz çökeceksin.” deniliyor.

“Bu teklif, Türk milleti adına karar veren yargı bağımsızlığını yok eden bir tekliftir. Bu teklif, Türkiye’nin kan kaybeden demokrasisine son hançeri vurma teklifidir.” diyen Arık, “Sayın milletvekilleri (Birlikte bereket, ayrılıkta azap vardır.’ sözünü hiç duymadınız mı? Bu millete azap çektirmeye, baro başkanlarını duvar diplerinde bekletmeye ne hakkınız var? Böl-parçala-yönet anlayışıyla bu güzel ülkeye daha ne kadar zarar vereceksiniz? Bu millet size ne yaptı da neyin intikamını alıyorsunuz? Gelin, bir FETÖ projesi olan bu teklifi yırtalım, çöpe atalım. Bu ihanet projesine hep birlikte, ‘dur’ diyelim.” ifadelerini kullandı.

“KİMİ ÖNCE ÖPER DAHA İYİ BİLİRSİNİZ”

‘Çoklu baro’ teklifinin bir ‘FETÖ’ projesi olduğunu ifade eden Arık, ‘FETÖ’nün tankla tüfekle yapamadığını AKP’nin yasa ile yapmaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu güzel ülke paralel yapıyı bu iktidarla tanıdı. Görülüyor ki paralel yapıdan hiç ders alınmamış. Şimdi de yapılmak istenen, paralel baroların kurulması isteği. Hatırlarsınız, 2010 referandumunda FETÖ “Ölüler bile kalksın, oy kullansın.” demişti. Ölüler kalkıp oy kullandı mı kullanmadı mı bilemem ama FETÖ’nün ruhu bugün bu salonda, aramızda. Bir an için hayal edin -getirdiğiniz teklifin vahameti açısından söylüyorum- FETÖ şu kapıdan içeri girse, hemen şuradan girdiğini bir hayal edin, vallahi hepinizin gözlerinden öper çünkü ‘Benim tankla, tüfekle yapamadığımı sizler kanunla yapıyorsunuz.’ der. Kimi önce öper, onu siz benden daha iyi bilirsiniz ama gerçekten bugün FETÖ bu salonda olsa teker teker hepinizin gözlerinden öper, hepinizi alkışlar, hepinize ‘Aferin’ der.
Sayın milletvekilleri, bu yasa teklifine el kaldıracak ama vicdanen rahatsız olan milletvekillerinin olduğunu da çok iyi biliyoruz. Onlara da tavsiyemiz, günü kurtarmak için değil, çocuklarına utanmayacakları bir miras bırakmak için oy kullanmaları, 1 Mart tezkeresini hatırlamaları. Gelin, bu FETÖ projesine hep beraber ‘hayır’ diyelim, yüce milletin huzuruna böyle çıkalım.”