Bilim Kurulu üyesinden İstanbul'a korona uyarısı

“Yakın tehdit altındayız. Çok daha dikkatli olmalıyız”

Bilim Kurulu üyesinden İstanbul'a korona uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, İstanbul’da ve çok sayıda ilde koronavirüs yayılımının devam ettiğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından “Yakın tehdit altındayız. Çok daha dikkatli olmalıyız” diye yazdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın toplam vakaların yüzde 40’ının İstanbul’da olduğunu açıklamasının ardından Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de kimi ikazlarını paylaştı.

Sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan Prof. Dr. Özlü, şunları yazdı:

“İstanbul’da ve birçok ilimizde bulaş zinciri çok arttı. Çevremizdeki herhangi bir kişi virüsü saçıyor olabilir. Herkes çevresinde hastalığa yakalanmış kişileri bulabiliyor. Yakın tehdit altındayız. Çok daha dikkatli olmalıyız. Şu tedbirler bizi ve sevdiklerimizi korur.

1) Zorunlu olmadıkça evden çıkma, hane halkı dışında kimseyi eve alma. 2) Herkesle, her zaman, her koşulda mesafeni koru. 3) Sosyal alanlarda maskeni tak. 4) Elini temiz tut. 5) Kalabalıklardan ve kapalı alanlardan uzak dur. 6) Hane halkı dışındakilerle birlikte yeme, içme.

Bu tedbirler bizi ve sevdiklerimizi hayatta tutar. Yasaklarla sosyal hayatı durdurmak zorunda kalmamızı engeller. Sağlık sistemimizin kaldıramayacağı bir yükle karşılaşmasını önler. Bunlar bireysel tercih değil; “yurttaşlık görevi”dir.”