Bilim Kurulu üyesi: Toplum kontrolünü kaybetti

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın, toplumda virüs salgınının bittiği yönünde bir algı oluştuğuna dikkat çekti, “Toplum kontrolü kaybetti” dedi.

Bilim Kurulu üyesi: Toplum kontrolünü kaybetti

Hükümet’in toplum sağlığının yerine ekonomik kaygıları koyarak başlattığı ‘normalleşme’ sürecinde vaka sayıları artışa devam ediyor. Bilim Kurulu Üyesi Levent Akın ise, toplumda virüs salgınının bittiği yönünde bir algı oluştuğunu belirterek “Toplum kontrolü kaybetti” yorumunda bulundu.

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Akın, koronavirüs yorgunu haline gelen toplumun, “umursamazlık” içine doğru iteklendiğini de dile getirdi.

Sarıkaya’nın bugün yayımlanan “Toplumsal inkarın nedeni…” başlıklı yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Medyada görünmekten kaçınan Prof. Akın’ın bu aşamada eleştirisi, uzmanı olmadığı halde ekrana çıkma telaşı içinde bilgi aktaranlara:

“Ben de bazen televizyonlarda kendilerini dinlediğimde şaşırıyorum…”

Bilim Kurulu’nda salgının yarattığı etkiyi tespit etmek amacıyla 9 alt grup oluşturulduğunu, her birinin kendi uzmanlık alanıyla ilgili durum tespiti yaptığını ve Bakanlığa rapor edeceğini de söyledi.

Düğünlerin serbest bırakılacağı 1 Temmuz’a ilişkin alınması gereken tedbirlerle ilgili rehberi yayınladıklarını da belirtti.

“Ama tedirginim” deyip sözlerini sürdürdü:

“Deniliyor ki lise ve üniversiteye giriş sınavları neden yapılıyor, niçin ötelenmiyor. Şunu görmüyorlar ki o sınav ötelendiğinde sınav soru ve kağıtlarını hazırlayıp basan yüzlerce insan bir o süre kadar daha hapis hayatı yaşayacak. Sınavın yapılmasında alınan önlemler açısından sıkıntı yok. Önemli olan riayet edilmesi…”

TOPLUM KONTROLÜ KAYBETTİ

Toplumda virüs salgınının bittiği yönünde bir algı oluştuğunu kayda geçirdi, “Toplum kontrolü kaybetti” tespitini yaptı.

Bunu aşmanın sosyologlar ve psikologlar sayesinde olabileceğine de vurgu yaptı, “Tıp sosyolojisi biz hekimler için çok kıymetlidir” dedi.”