Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı: İdlib'e paraşütle inip saldırıları durdurmamız mı bekleniyor?

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, İdlib'deki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı: İdlib'e paraşütle inip saldırıları durdurmamız mı bekleniyor?

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen panelde, ABD’nin İdlib ve Suriye politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

O’Brien açıklamasında, ” Esad yönetimi ile birlikte Rusya ve İran da Türk askerleri ve Türkiye ile birlikte çalışan unsurlara saldırıyor. Küresel bir polis olarak oraya paraşütle inip saldırıları durdurmamız mı bekleniyor?” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ilişkinin inişli-çıkışlı olduğunu savunan O’Brien, “Suriye’deki sivil katliamlarının durdurulması gerektiğini yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz, fakat İdlib’e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum” ifadesini kullandı.

Suriye ve İdlib’de barışa yönelik bir çözüm için çaba gösterdiklerini iddia eden ve bu çabayı sürdüreceklerini aktaran O’Brien, “İdlib’deki durum çok kötü. Esad çok kötü bir aktör. İranlılar da çok kötü bir aktör. Ruslar ve Türklerin adımları oradaki duruma yardımcı olmuyor. Fakat biz Rusların, İranlıların ya da Esed’in tüm kötü eylemlerini durdurma pozisyonunda değiliz. Oradaki kötü durumu sona erdirecek sihirli bir şey yok” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İdlib’le ilgili geçen yılki Twitter paylaşımına atıf yapan O’Brien, o günkü durumda Trump’ın İdlib konusunda bir müzakere alanı yaratılmasına vesile olduğunu, ancak gelinen noktada bu atmosferin oldukça zayıfladığını düşündüğünü söyledi.