Bekçilere zor ve silah kullanma yetkisi veriliyor

48 gün sonra toplanacak TBMM Genel Kurulu'nda ilk olarak çarşı ve mahalle bekçilerine yeni yetkiler tanıyan yasa teklifi görüşülecek.

Bekçilere zor ve silah kullanma yetkisi veriliyor

TBMM, koronavirüsle mücadele kapsamında 16 Nisan’da ara verdiği mesaiye ziyaretçi yasağı getirilerek yeniden başlıyor. Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak, bekçilere tanınan yeni yetkiler nedeniyle tartışma konusu olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi görüşülecek.

Hürriyet‘in haberine göre, AKP ve MHP grupları, bu hafta Genel Kurul’da Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi’nin görüşmelerini tamamlamayı hedefliyor.

Bu düzenlemeye göre bekçiler, kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek.

Şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.

Bekçiler, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe engel olan taşıtların ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlamakla yetkili olacak.

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen bekçiler, jandarma sınıfına dahil edilecek.

Bekçilerin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak ve maaşlarında artış sağlanacak.

Meclis’te AB’ye uyum düzenlemelerini içeren Rekabet Yasası değişikliği ile İkinci Yargı Paketi’nin de komisyonlarda ele alınacağı belirtiliyor.