“Gercüş tecavüz soruşturması: Uzman çavuş, polis, korucu 27 isim var” başlıklı habere erişim engeli getirildi

Başsavcılık, bir kişinin tutuklandığı olayla ilgili yayın yasağı kararı verildiğini belirterek, "Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir" ifadelerini kullandı.

“Gercüş tecavüz soruşturması: Uzman çavuş, polis, korucu 27 isim var” başlıklı habere erişim engeli getirildi

Batman’ın Gercüş ilçesinde aralarında uzman çavuş, polis ve korucuların da olduğu 27 kişinin 15 yaşındaki bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ve iki kadını da fuhuşa sürüklediği iddia edildi. Olayla ilgili açıklama yapan Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, bir kişinin tutuklandığını duyurdu.

Soruşturma kapsamında iki kişi tutuklanırken, başsavcılık tarafından yapılan açıklamada “Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir” denildi.

Gercüş ilçesine bağlı bir köyde 15 yaşındaki çocuğun, karın ağrısı şikayeti ile gittiği hastanede gebe olduğu ve tecavüze uğradığı ortaya çıktı.

Jinnews’in haberine göre; çocuğun şikayeti üzerine aynı köyden M.A. ve V.A. adlı iki kişi cinsel istismar suçlamasıyla tutuklandı. Genişletilen soruşturmada, aralarında; uzman çavuş, polis, korucuların da bulunduğu 27 kişinin isminin geçtiği ancak 11’inin soruşturma dosyasına eklendiği bildirildi. Ayrıca 15 yaşındaki çocuğun yanı sıra aynı köyden iki kadının da fuhşa sürüklendiği ileri sürüldü.

BAŞSAVCILIKTAN YALANLAMA

Olayın gündeme gelmesinin ardından Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklama yapılarak iddialar yalanladı. Gizlilik kararının getirildiği olayla ilgili başsavcılığın açıklaması şöyle:

“Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan mağdur çocuk P.Ö’nün cinsel istismara maruz kalması olayı hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapılması uygun görülmüştür. Mağdur çocuk, 12.11.2020 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat ederek kendisine tecavüz edildiğini ve hamile kaldığını beyan etmiştir. Olay Gercüş ilçesi sınırlarında gerçekleştiğinden, soruşturma dosyası 17.11.2020 tarihinde Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir. Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığınca, mağdur ve şüphelinin iddiaları/beyanları doğrultusunda tüm deliller toplanmakta, titizlikle değerlendirilmektedir. Soruşturma kapsamında şüphelilerden M.A. 13.11.2020 tarihinde tutuklanmıştır.

Soruşturmaya konu olay hakkında Gercüş Sulh Ceza Hâkimliğinin 18.11.2020 tarihli kararı ile gizlilik ve yayın yasağı kararı verilmiş olup, bazı medya kuruluşlarınca yayınlanan paylaşım ve iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir. Konu ile ilgili soruşturma süreci titizlikle devam ettiği hususları, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ÇOCUK, BAŞKA BİR İLDEKİ MÜDAHALE MERKEZİNE YERLEŞTİRİLDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı bir köyde, bir çocuğun istismara maruz bırakılmasına ilişkin başlatılan adli sürece müdahil oldu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “adli süreç gizlilik kararı çerçevesinde yürütülürken, çocuk farklı bir ildeki Çocuk Koruma İlk Müdahale Merkezine yerleştirildi” ifadesine yer verildi.

Bakanlık tarafından yapılan bilgilendirmede, şunlar kaydedildi:

“Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından olayın vuku bulduğu tarihte yapılan adli çalışmanın akabinde çocuğumuz farklı bir ildeki Çocuk Koruma İlk Müdahale Merkezimize yerleştirilmiştir. Halen kuruluşta kalmakta olan çocuk ile ilgili bakım ve sağlık tedbiri kararı talep edilmiş ve gerekli mesleki çalışma başlatılmıştır. Gizlilik kararı çerçevesinde yürütülen adli sürece İl Müdürlüğü Hukuk Birimi tarafından müdahil olunmuştur.”

Batman Valiliğinden yapılan açıklamada da, Savcılık açıklamasına benzer olarak, “Yürütülen soruşturmada ne sanık ne de tanık olarak hiçbir kamu görevlisinin adı geçmemektedir” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Batman ili Gercüş ilçesinde mağdur çocuk P.Ö.’nün cinsel istismara maruz kalması olayı ile ilgili olarak kamuoyunun aydınlatılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Batman Cumhuriyet Başsavcılığının 05.12.2020 tarihli basın açıklamasında belirtildiği gibi titizlikle yürütülen soruşturmada ne sanık ne de tanık olarak hiçbir kamu görevlisinin adı geçmemektedir. Hal böyle iken Bölücü Terör Örgütüne müzahir bazı medya kuruluşları ve sosyal medya platformlarında tamamen yalan ve maksatlı bir biçimde asker, polis ve korucularımızın olaya karıştığı iddia edilmektedir.

Gercüş Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına rağmen yayın yapmaya devam eden medya kuruluşları ile sosyal medyada bu yalan haberleri yaymaya çalışan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.”