Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinin 'İsrail'e ilhakı' oylanacak

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi ve yasa dışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinin 'ilhakının' pazar günü Meclis'te oylanacağını açıkladı.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinin 'İsrail'e ilhakı' oylanacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin-İsrail meselesine ‘çözüm bulmak’ iddiasıyla hazırlandığı iddia edilen ama Filistin’in işgalini tescilleyen “Yüzyılın Anlaşması” ismini verdiği projeyi açıkladığı Beyaz Saray’daki basın toplantısına katılan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, toplantıdan sonra medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Planı değerlendiren Netanyahu, Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi ve yasa dışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinin ‘İsrail’e ilhakını’ 2 Şubat’taki kabine toplantısında oylamaya sunacağını ifade etti.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Öte yandan, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, Tel Aviv yönetiminin istediği zaman işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini ‘ilhak’ edebileceğini söyledi.