Başhekimden sağlık çalışanlarına: Bu süreçte görevden kaçan vatan hainidir

Başhekim Tosun, koronavirüsle ilgili sağlık çalışanlarına büyük yük bindiğini söylerken "Bu süreçte görevden kaçan bana göre vatan hainidir" ifadesini kullandı.

Başhekimden sağlık çalışanlarına: Bu süreçte görevden kaçan vatan hainidir

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Tosun, TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın solunum cihazı bağışı yaptığı ziyarette, koronavirüs süreci ve alınması gereken önlemler ile ilgili konuştu.

Hastane olarak Sağlık Bakanlığı ile birlikte A, B ve C planlarının hazır olduğunu belirten Hasan Tosun, bu süreçte sağlık çalışanlarının üzerine büyük yük bindiğini söylerken “Görevden kaçanlar vatan hainidir” ifadesini kullandı.

Tosun’un sözleri şöyle:

“Şu an ülke olarak çok zor günler yaşıyoruz. Zonguldak’ta hastane olarak karantina hastanesi biziz, karşı hastane ile birlikte. Kamu kurumlarında esnek çalışma modeline geçtik, biz de esnek çalışma metoduna geçebiliriz ama ondan sonraki süreci bildiğim için çok yoğun olacak. Türk halkı da bu konuda çok hassas şu anda sağlıkçıların üzerine çok çok büyük bir yük binmiş durumda, biz bunun farkındayız. Dün Sağlık Bakanımız da söyledi; bu süreçte görevden kaçan bana göre vatan hainidir. Mehmetçiğimiz yurtdışında ve yurtiçinde savunurken şehit olurken biz de gerekirse canlarımızı vermeye hazırız. Şimdi olayı ‘bu kadar abartmaya gerek var mı?’ derseniz eğer önlem almazsak tabii ki var. Herkese, hasta yakınlarına ve basına özellikle çok büyük iş düşüyor. Kimse evden çıkmasın, sadece yaşlarımız değil gençler de çıkmasın. Çünkü önümüzdeki 3 haftalık kritik bir eşik söz konusu. Bu işi geçersek ve hasta sayısını belli bir oranda tutarsak biz bunun altından kalkacağımıza inanıyoruz.”