Barışların duruşma günü belli oldu

Üye Hakim Oktay Güney, Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun tahliyesi yönünde oy kullandı.

Barışların duruşma günü belli oldu

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu için 24 Haziran’a duruşma günü verdi.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile 6 gazetecinin tutuklu olduğu, 8 sanıklı davanın iddianamesi İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi 24 Haziran’a duruşma günü verdi.

Mahkeme, tutuklu bulunan gazetecilerin tutukluluklarına devam kararı aldı. Tutukluluğa devam kararının oy çokluğuyla alındığı, hakimlerden birini tutukluluk konusunda karşı oy kullandığı öğrenildi.

TERKOĞLU’NUN TAHLİYESİ İÇİN ŞERH

OdaTV’nin aktarğına göre, üye Hakim Oktay Güney, Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun tahliyesi yönünde oy kullandı. Hakim Güney, karara yazdığı muhalefet şerhinde şu ifadeleri kullandı:

“Sanık Barış Terkoğlu’nun üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, 5651 sayılı yasanın 4 ve 6. Maddeleri uyarınca sanığın dosyadaki mevcut deliller kapsamında atılı suç nedeniyle bulunduğu görevi, sanığa ait HTS analiz raporu, diğer sanıklar Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç beyanlarının aksine kuvvetli suç şüphesini gösterir delil olmaması ile sanığın kaçma şüphesini gösterir herhangi bir durum olmaması hususları birlikte değerlendirildiğinde sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin ölçülülük ilkesiyle bağdaşmayacağı, bu haliyle sanık Barış Terkoğlu’nun adli kontrol altına alınarak tahliyesine karar verilmesi gerektiği kanaatiyle sayın çoğunluğun tutukluluk halinin devamı yönündeki kararına katılmıyorum.”

Avukat Hüseyin Ersöz, “İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi Gazetecilerin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Karar oyçokluğu ile alındı. Duruşma ise 24 Haziran günü görülecek.” dedi.

Avukat Serkan Günel ise “Gazetecilerin yargılandığı Mit Cenazesi Davası tensip zaptı çıktı. Hepsinin tutukuluklarının devamına kararı verilmiş olması kötü haber ancak duruşma 24 Hazirana verilmiş bu iyi” dedi.

Günel, hakimin muhalefet şerhine de değinerek “Barış Terkoğlu için kıdemli hakim üyenin vermiş olduğu muhalefet şerhi tam da dilekçelerimizde beyan ettiğimiz hususlara değinmiş. Ancak karar oy çokluğuyla tutukluluğun devamı olmuş.” bilgisini verdi.