Banu Özdemir'in avukatı: Tutuklamak için suç isnadı değiştirildi

İzmir'de bazı camilerde müzik yayını yapılması olayında görüntüleri sosyal medya hesabında paylaştığı gerekçesiyle tutuklanan Banu Özdemir'in avukatı, tutukluluk kararı verilebilmesi için savcılık tarafından suç isnadının değiştirildiğini açıkladı.

Banu Özdemir'in avukatı: Tutuklamak için suç isnadı değiştirildi

CHP’li Banu Özdemir, İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinden Çav Bella marşının çalınmasını sosyal medya hesaplarından yayınladığı gerekçesiyle dün tutuklanmıştı. Banu Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ, söz konusu tutuklamaya ilişkin yaptı.

T24’den Candan Yıldız’ın haberine göre, Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ Banu Özdemir’e yöneltilen “Halkın dini değerlerini aşağılama” suçlamasının değiştiğini söyledi.

Karadağ, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Özdemir hakkında “Dini değerleri alenen aşağılamak” suçunu işlediği gerekçesi ile soruşturma başlatıldığını duyurmasına rağmen müvekkilinin Türk Ceza Kanunu’nun 216/3 maddesinden değil 216/1’den tutuklandığını ifade etti.

Karadağ bunun gerekçesini de şöyle yorumladı:

“TCK 216/1’da düzenlenen bu suçun yaptırımı 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olup; isnat edilen suçun cezasının üst sınırının müvekkilimin tutuklanması için yeterli olmadığını fark eden soruşturma makamı, isnadını değiştirerek soruşturmayı TCK 216/1 maddesine çevirmiş ve böylelikle suçun üst sınırı 3 yıl hapis cezasına çıkarılmıştır. Aslında müvekkilimin tutuklanmasına işte tam da bu anda karar verilmiş sonrası mizansene dönüşmüştür.”

TCK 216/1 maddesindeki düzenleme şöyle:

“Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”

Banu Özdemir, savunmasında “Çav Bella” isimli şarkının çalındığını yerel basında yapılan haberler ve paylaşılan videolardan öğrendiğini söyledi, telefon incelemesinde de Özdemir’in paylaştığı videoları söylediği gibi sosyal medyadan indirdiği teyit edildi.

Banu Özdemir’le karantina nedeniyle cezaevinde henüz görüşmediğini ifade eden avukat Süleyman Karadağ, İzmir 3. Sulh Ceza Mahkemesi’ne Banu Özdemir’in tutukluluğuna itiraz dilekçesini sunduğunu belirtti.

Şakran Cezaevi’nde Covid-19 testi uygulandığı için Banu Özdemir’in karantinada tutulduğunu ifade eden avukat Karadağ, itirazın en geç gelecek hafta çarşamba günü karara bağlanması gerektiğini söyledi.