Banu Özdemir'e 3 yıla kadar hapis istemi

Hazırlanan iddianamede Banu Özdemir'in Çav Bella paylaşımı için "videoya yer vermeksizin kınaması mümkünken kınamadığı ve alay ederek paylaştığı" suçlaması yapıldı.

Banu Özdemir'e 3 yıla kadar hapis istemi

İzmir’de camiden Çav Bella çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan ve geçen günlerde tahliye edilen eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkındaki iddianame tamamlandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve Banu Özdemir’e 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, Özdemir’in sosyal medyadaki kullanıcı ismine (BanuOzdemirChp)  siyasi bir partinin adının eklendiği ve siyasi bir bakış açısını yansıtan videoyu yayımladığı belirtildi.

Özdemir’in paylaştığı videoya gelen tepkilerin ardından, “Şaka bir tarafa İzmir Karşıyaka, Konak, Bornova, Buca gibi bir çok ilçede farklı camilerden Çav Bella çalındığı videolarını gördük. İzmir İl Müftüsü bir açıklama yapacak mı?” şeklinde bir paylaşımda bulunduğu aktarıldı.

İddianamede Özdemir’in yaptığı bu paylaşıma dair ise “ramazan ayında ve bayram arefesinde videoya hiç yer vermeksizin bu videoyu kınaması mümkünken kınamadığı ve alay ederek paylaşım yaptığı” şeklinde yorumlanırken, “şüpheli atılı suça yönelik kastını ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı. İddianamede Özdemir’in “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği iddia edilerek cezalandırılması istendi.

Özdemir 17 Eylül’de yargıç karşısına çıkacak.