Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 'işkence' iddialarını yanıtladı

Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan bir hükümlünün, infaz koruma memurları tarafından darp edildiği ve işkenceye uğradığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıklandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 'işkence' iddialarını yanıtladı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan bir hükümlünün, infaz koruma memurları tarafından darp edildiği ve işkenceye uğradığı iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Açıklamada, “Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan FETÖ/PDY üyesi olup ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırma’ suçundan yargılanıp ceza alan M.A.T. ile silahlı terör örgütü kurma ve yönetme suçundan (FETÖ/PDY) tutuklu Ö.Ç. 4 Aralık’ta koğuşta tartıştıktan sonra havalandırma bahçesine çıktıkları ve tartışmanın bahçede de sürdüğü, tartışmanın karşılıklı kavgaya dönüştüğü kamera kayıtları ile tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, koğuştakilerin araya girmesi sonucu kavganın sonlandırıldığı belirtilerek şunlar denildi:

“Kavgada her iki tutuklu da yaralanmıştır. Koğuştakilerin butona basması üzerine infaz koruma memurları gelerek iki tutukluyu koğuştan çıkarmışlardır. Tutuklu M.A.T. işlemler sırasında infaz koruma baş memuruna tekmeyle vurarak yaralamıştır. Yaralanan iki tutuklunun ve infaz koruma baş memurunun tedavileri sağlık kurumunda yapılmıştır. Ayrıca olayla ilgili görgü tanıkları dahil tüm tarafların ifadeleri tutanaklara yansıtılmıştır. Söz konusu olaya ilişkin adli ve idari soruşturma başlatılmış olup işkence iddiaları asılsızdır. Tüm iddialarla ilgili soruşturmalar titizlikle sürdürülmektedir.”