Bakanlığa grip aşısı tepkisi: 2 sağlık çalışanından 1'i olamayacak

Sağlık çalışanları için grip aşısının yeni bulunabildiğini ve yalnızca 600 bin doz aşı alınabildiğini açıklayan CHP'li Emir, "bu durumda yaklaşık 2 sağlık çalışanından 1’inin aşı olamayacağı ortaya çıkmaktadır." dedi.

Bakanlığa grip aşısı tepkisi: 2 sağlık çalışanından 1'i olamayacak

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Türkiye’de kronik hastalığı bulunan milyonlarca vatandaşın halen grip aşısı beklediğini hatırlatarak, “Aynı tablo sağlık çalışanı için de geçerli. Bakanlık, sağlık çalışanı için aylar sonra Güney Kore’den aşı bulabildi ancak yalnızca 600 bin doz alındı. Bu durumda 2 sağlıkçıdan 1’i aşı olamayacak” dedi.

“MİLYONLARCA VATANDAŞ HALEN BEKLİYOR”

Sağlık Bakanlığının pandemi sürecinde artan talebe rağmen yeterli miktarda grip aşısı tedarik edemediğini ifade eden CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Türkiye, bu yıl Fransız Sanofi firmasından 1 milyon 350 bin adet grip aşısı alabildi” dedi. Pandemi sürecinde grip aşısına olan talebin artması nedeniyle milyonlarca vatandaşın halen grip aşısı beklediğini ifade eden Emir, sağlık çalışanları için ise grip aşısının yeni bulunabildiğini ve yalnızca 600 bin doz aşı alınabildiğini açıkladı.

“BAKANLIK ÇOK GEÇ KALDI”

Süreçle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sunan Emir, şu ifadeleri kullandı:

“Pandemi sürecinde tüm dünyada grip aşısına olan talep büyük artış gösterirken, benzer talep artışı Türkiye’de de yaşanmıştır. Bilim Kurulu üyeleri, her fırsatta grip aşısının önemine ilişkin uyarılarda bulunurken kronik hastalığı bulunan her yurttaşın mutlaka grip aşısı yaptırması gerektiğini de vurgulamıştır. Yaşanabilecek talep artışını göz önünde bulundurarak gerekli siparişleri çok önceden veren birçok ülke yeterli miktarlarda grip aşısı tedarik edebilirken Türkiye’de Sağlık Bakanlığı bu konuda çok geç kalmış ve öngörüsüz bir şekilde hareket etmiştir. Bu sebeple bugüne kadar yalnızca Fransız Sanofi firmasından 1 milyon 350 bin doz grip aşısı temin edilebilmiştir. Aşının yetersiz kalmasından dolayı kronik hastalığı bulunan milyonlarca vatandaş grip aşısı olamamış ve pandemi sürecinde bu vatandaşlarımız için risk daha da katlanmıştır.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI RİSK ALTINDA”

“Öte yandan Covid-19’la mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanları da grip aşısı olamadıkları için büyük risk altında görev yapmaya devam etmektedirler. Sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntıyı gidermek adına bazı girişimlerde bulunulurken edindiğimiz bilgilere göre yalnızca Güney Kore’den olumlu yanıt alınmıştır. Buna göre, Türkiye’de faaliyet gösteren Keymen İlaç firması, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü adına Güney Kore merkezli SK Bioscience firması ile anlaşma yapmış ve Çin’de üretilen yaklaşık 600 bin doz aşı, sağlık çalışanları için kullanılmak üzere Türkiye’ye getirilmiştir.”

“AŞILANACAK SAĞLIK PERSONELİ NASIL SEÇİLECEK?”

“Türkiye’de 1 milyonun üzerinde sağlık çalışanının görev yaptığı göz önünde bulundurulduğunda mevcut tabloya göre yaklaşık 2 sağlık çalışanından 1’inin aşı olamayacağı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, sağlık çalışanlarına ücretsiz aşılama programı ne zaman başlayacak ve aşılanacak sağlık personeli hangi kriterlere göre seçilecektir?”