Bakan Selçuk'a göre Türkiye'de yoksulluk sorunu ortadan kalkmış!

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, aşırı yoksulluk ve yoksulluk sorunlarının geride kaldığını, artık refahı paylaşma aşamasına geçtiklerini savundu.

Bakan Selçuk'a göre Türkiye'de yoksulluk sorunu ortadan kalkmış!

TBMM Genel Kurulu’nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmelerinde muhalefetin yurttaşların gelirlerinin düşmesi, milyonlarca kişinin açlık sınırında yaşaması ve artan intiharlara dikkat çekmesi bakanlık tarafından görmezden gelindi.

YOKSULLUK VE AÇLIK İNTİHARLARINI GÖRMEZDEN GELİYORLAR

Meclis’te muhalefetin, Samsun’da bir eline “iş” diğer eline de “aş” yazarak intihar eden yurttaşa ilişkin sorularını görmezden gelen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Türkiye’de yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk sorun olmaktan kalktı” ifadelerini kullandı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, aşırı yoksulluk ve yoksulluk sorunlarının geride kaldığını, artık refahı paylaşma aşamasına geçtiklerini savundu. Açlık ve yoksulluk intiharlarını görmezden gelen Selçuk, “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Biz daha ziyade refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz” görüşünü dile getirdi.

İŞSİZLİK SİGORTASI İŞÇİLERE AİT DEĞİLMİŞ

Görüşmelerde, İşsizlik Sigortası Fonu’nun işçilerden daha çok işverenin kullanması da ayrı bir tartışma konusu olurken, Bakan Selçuk bu fonun işçilere ait olmadığını ve sadece onlar tarafından kullanılamayacağını belirtti. Selçuk, “Yüzde 66’sı doğrudan çalışanlara, yüzde 26’sı istihdamı korumak amacıyla teşviklere, yüzde 8’i de yine istihdam bağlantılı programlara gitmekte” dedi.