Bakan Selçuk okulların ne zaman açılacağını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların ne zaman açılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk okulların ne zaman açılacağını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların ne zaman açılacağına ilişkin açıklamada bulundu.

Bilim kurulu Toplantısının basın açıklamasında bulunan Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimin 21 Eylül’de başlayacağını duyurdu. Selçuk kademeli ve seyreltilmiş modelin uygulanacağını, isteyen özel okulların 17 Ağustos’tan sonra uzaktan eğitime başlayabileceğini söyledi.

Bakan Selçuk’un açıklamaları şu şekilde:

”Biz eğitimciler sınıfımızdaki her bir öğrenicinin gözünün içine bakar derse öğle başlarız. Bunun böyle devam etmesi için herkesi sorumlu olmaya devam ederek okulları birlikte açacağız dedik.

Hazırlıklarımızı ve standartlarımızı tamamladık. Uzun süreden beri Sağlık Bakanlığımız ve 2021 eğitim öğretim yılını nasıl başlayacağımıza ilişkin karalarımızı olgunlaştırdık. Bilim Kurulumuzun tavsiye kararları neticesinde aşamalı, kademeli eğitim öğretim yılına başlıyoruz.”

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM 21 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK’

”31 Ağustos’ta uzaktan eğitim başlayacak. Yüz yüze eğitim 21 Eylül’de geçilecek. İsteyen özel okullar 17 Ağustos’tan itibaren uzaktan eğitime başlayabilecek.

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz velilerimiz için de hazırlanan bu kılavuzlarımızın takibi öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz tarafından takip edilecek.

21 Eylül’den itibaren eğitimin başlaması konusunda Bilim Kurulu’muzun tavsiyesi oldu. Hangi yaşların başlaması konusunda Bilim Kurulu’muzun tavsiyesi olacak. Sınava giren öğrencilerimizle ilgili olarak müfredat içeriği ve onların çalışmalarına destek olmak için planlamalar yapıyor.”

‘ÖNLEMLERE İLİŞKİN KILAVUZ HAZIRLADIK’

”Bakanlık olarak tüm süreç boyunca sahada ve okullarımızda olacağız.

Kılavuz çerçevesinde velilerimiz ve öğretmenlerimiz için bir takım rehberler hazırladık ve bunların ne şekilde uygulanacağı konusunda ayrıntısını devam ettireceğiz. Teneffüslerde ve neyi ne yapacakları bu kılavuzlarda yer alıyor.

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz velilerimiz için de hazırlanan bu kılavuzlarımızın takibi öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz tarafından takip edilecek.

Okulların hijyenini sağlamak için personel alımları da devam ediyor. Okullarımızla ilgili ihtiyaç kalemleri tek tek çıkarılmıştır. Nelere ihtiyaç olunduğu somut olarak ortaya konulmuş ve takibi de devam ediyor.”

‘DERS VE KONULAR SEYRELTİLECEK’

”21 Eylül’den itibaren eğitimin başlaması konusunda Bilim Kurulu’muzun tavsiyesi oldu. Hangi yaşların başlaması konusunda Bilim Kurulu’muzun tavsiyesi olacak. Sınava giren öğrencilerimizle ilgili olarak müfredat içeriği ve onların çalışmalarına destek olmak için planlamalar yapıyor.

Biz aşamalı ve seyreltilmiş derken belli sınıf düzeylerinin açılmasından derslerin ve konuların seyreltilmesini kastediyoruz. Seyreltilme konusundaki açık uzaktan eğitim ve EBA ile gerçekleştirilecek.”