Bakan Kurum'un toplantısına çağrılmayan sadece CHP’li kadın belediye başkanı oldu

AKP'li Özlem Zengin'in ‘AK Parti’den önce kadının adı yoktu’ sözlerinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kocaeli'de düzenlediği toplantıya yalnızca Kocaeli’nin tek kadın belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet davet edilmedi.

Bakan Kurum'un toplantısına çağrılmayan sadece CHP’li kadın belediye başkanı oldu

“Ak Parti’den önce kadının adı yoktu” ifadesiyle dalga ve tepki konusu olan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in sözleri yaşanan durumla bir kez daha gündem oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kocaeli’de düzenlediği toplantıya ildeki tek kadın belediye başkan olan CHP’li İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet çağrılmadı.

Sözcü‘den Başak Kaya’nın haberine göre, Kurum’un önceki gün yaptığı Kocaeli ziyareti ve Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Kocaeli Milletvekilleri Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Sami Çakır, Cemil Yaman, Akif Yılmaz, Emine Zeybek, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, 11 ilçe belediye başkanı, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedat Gürgen, Milli Emlak Genel Müdürü Tufan Büyükuzun, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman katıldı.

“YÜZDE 50 OYLA SEÇİLDİM”

CHP’li Başkan Hürriyet, toplantıya çağrılmamasına tepki gösterdi. Hürriyet, “12 ilçe belediye başkanıyız ve millet ittifakının kazandığı belediye başkanı da benim ve bir tek ben davetli değildim. Yüzde 50 oyla seçildim. Keşke çağırsalardı seve seve o toplantıya katılırdım. Çünkü yapılacak yatırımlar, sorunlar siyaset üstüdür. Devlet geleneği de çağrılmamı gerektirirdi. Üzüldüm” diye konuştu.