Bakan Kurum'dan 'filtresiz santral' açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan termik santral açıklaması: 5'i tamamen, 1'i de kısmi olarak kapatıldı

Bakan Kurum'dan 'filtresiz santral' açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “5 termik santral tamamen, bir termik santral de kısmi olarak kapatıldı. 6 santralde mühürlenme işlemleri tamamlandı” dedi.

Bakan Kurum, incelenen 7 termik santralden 4’üne geçici faaliyet belgesi verildiğini, 3 santralin ise gerekli çevre izinlerini aldığını bildirdi.

SOMA TERMİK SANTRALİ KIŞ SEZONUNDA ÇALIŞACAK

Kurum, Soma Termik Santrali’nin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edileceğini duyurdu.

“Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır.

“Kapatılan termik santrallerin yönetimleri, gerekli çevresel yatırımları tamamlamadıkları sürece faaliyete geçmelerine izin verilmeyecek.

“Geçici faaliyet belgesi verdiğimiz santraller Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Kahramanmaraş Afşin B ve Ankara Çayırhan termik santralleridir. Mevzuat gereğince 6 ay içerisinde çevre izin ve lisans belgesi için Bakanlığımıza başvuru yapmak durumundalar.

“Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santralleri çevre mevzuatı kapsamında çevre izinlerini almışlardır.”