Bakan Kurum'dan 'binası az hasarlılar evlerine girebilir' çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Binası az hasarlı olan vatandaşlar evlerine girebilir" dedi.

Bakan Kurum'dan 'binası az hasarlılar evlerine girebilir' çağrısı

İzmir’de 30 Ekim günü meydana gelen depremde 114 yurttaşımız alınmayan önlemler nedeniyle hayatını kaybetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depremine ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Bakan Kurum, “Binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler” ifadelerini kullandı.

Kurum ayrıca, “Yeni binalar 1 yıl içinde teslim edilecek. Türkiye’de acil dönüşmesi gereken 1.5 milyon konut var. Yapılacak bütün çalışmalara destek vereceğiz. Vatandaşımıza konut yapım bedelinde yüzde 40’a varan oranda sübvanse ediyoruz.” dedi.

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle:

“YIKIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK”

“Binalara ilişkin yıkım sürecini başlattık. Vatandaşlarımızın taşınmasını sağlayıp riskli binaların yıkılma sürecini yürütüyoruz.

İzmir kardeşlerimize çağrıda bulunmak istersek; enkaz altında sürekli onlarla beraberiz. Acılarını, mutluluklarını yaşıyoruz. Gördüklerini, eksik olduğunu düşündüklerini ya da taleplerini, muhtarlıklardaki koordinasyon ofislerine ihtiyaçlarını taleplerini gönderebilirler, iletebilirler. Anında ihtiyaçları karşılamak üzere afet ve koordinasyon merkezimiz çalışıyor.

Burada hep birlikte valimiz, milletvekillerimizle birlikte istişare toplantısı yaptık. İzmir’in dönüşümünü, şu ana kadar yaptığımız yapacağımız işleri hep birlikte istişare ettik.

Sahada 7 bin 129 personelimiz; enkaz kaldırma, sağlık hizmetleri, barınma-teknik hizmetleri faaliyetlerini yürütmektedirler.”

5’İNİN DURUMU AĞIR, 7 KİŞİ HASTANEDE

“Tedavi görenlerden 5’i ağır olmak üzere 7’si hastanede.

12 hasarlı binanın yıkımını tamamladık. Salı günü hedefimiz tüm İzmir genelinde çalışmaları tamamlamaktır. 2508 hasarlı, 338 de orta hasarlı binamız var. Hızlı şekilde ağır hasarlı binaların yıkım sürecini yürütüyoruz. Hasar tespit çalışmalarımıza giden arkadaşlarımız vatandaşlarımızı detaylı şekilde bilgilendiriyorlar. Ancak apartmanında olmayan vatandaşlarımız da hasar tespitlerini, hasartespit.cbc.gov.tr adresinden öğrenebilirler.”

TOPU VATANDAŞLARA ATTI

“Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Orta hasarlı binalara ilişkin güçlendirme yapmak zorundayız. Bu konuyu da bugün istişare ettik. Orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız binalarını bir yıl içinde güçlendirmek durumundalar. Buna ilişkin belediyemizin, bakanlığımızın verebileceği her türlü desteği vermeye hazırız.”