Bakan Koca'nın 'yeni yıl' mesajı: En az 3 çocuk, normal doğum...

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'de doğurganlık oranının düştüğünü öne sürerek Erdoğan'ın '3 çocuk' çağrısına vurgu yaptı. Bakan Koca, bu yıl normal doğumu teşvik eden güçlü bir "doğum eylem planı" uygulayacaklarını da sözlerine ekledi.

Bakan Koca'nın 'yeni yıl' mesajı: En az 3 çocuk, normal doğum...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Şehir Hastanesi’nde yeni yılın ilk bebeği Gökhan’ı ziyaret ettiği sırada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “3 çocuk” ve “normal doğum” çağrısını tekrarladı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Özellikle her yıl Türkiye’de doğan bebek sayısı 1 milyon 250 bin ama her geçen yıl bu sayının düştüğünü biliyoruz. Yani doğurganlık oranı 2,1 olması gerekirken geçen yıl 1,99’la kapattık. Nüfusumuz her geçen yıl yaşlanıyor. Gelecek nesillere bir yük olarak bıraktığımız bir mirastır. Cumhurbaşkanımızın en az 3 çocuk tavsiyesinin ne kadar doğru olduğunun altını çizmek istiyorum.” derken, 2020 yılında güçlü bir “doğum eylem planı” devreye sokacaklarını açıkladı.

“Burada özellikle sezaryan doğum değil, normal doğumu teşvik eden bir planlama olacak.” diyen Koca, “Çünkü oranlarımız dünya ortalamasının çok üzerinde. Özel sektör ve üniversitelerde yüzde 70-75 lere çıkan kamu hastanelerinde daha makul ve şu an bu hastanede de ‘Her gebeye bir ebe her odaya bir ebe’ uygulamasını başlattık. Burada primer sezaryan oranı yüzde 25’lere kadar düştü. 2020 yılında özellikle anne dostu hastane sayılarını arttırarak normal doğum sayısını arttıran sezaryanı tıbbi müdahale dışında izin vermeyen bir yaklaşımı devreye sokmak istiyoruz. Sezaryanın cerrahi bir operasyon olduğunu biliyoruz. Normal isteğe bağlı olarak yapılmaması gerekiyor çünkü hem anne hemde bebeğin sağlığı için zararlı olduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.