Bahçeli: Seçim kanununda düzenlemeler yapılmalı

Erdoğan'ın da seçim sisteminin değişmesi talimatı verdiği ve yüzde 50 şartının kalkması planlarının yapıldığı iddia edilmişti. Bahçeli'nin açıklamaları Erdoğan'ın önerisine destek olarak okundu.

Bahçeli: Seçim kanununda düzenlemeler yapılmalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,’İyi Parti’ Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘Memleket Masası’ önerisine yanıt verdiği açıklamasında seçim kanununda değişiklik teklif etti.

Erdoğan’ın da seçim sisteminin değişmesi talimatı verdiği ve yüzde 50 şartının kalkması planlarının yapıldığı iddia edilmişti. Bahçeli’nin açıklamaları Erdoğan’ın önerisine destek olarak okundu.

Akşener’in, “Bir masa etrafında toplanmamız lazım, ortak aklı işletmemiz lazım. Bu masanın adına da ‘Memleket Masası’ diyelim. Gıda erişimi ve güvenliği olacak bundan sonra, tarım üretimi önemli olacak. Dünya küçülecek gibi görünüyor. Böyle bir ortamda yurt dışına karşı da birlikteliğin önemli olacağını düşünüyorum” çağrısına yanıt veren Bahçeli, seçim sistemine dönük de açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, ”Bir yanda KOVİD-19 salgınıyla boğuşan Türkiye’miz, diğer yanda siyasi ayak oyunlarıyla, ayıplı ve ağır kusurlu tekliflerle meşgul ve muhatap olmaktadır. Milli ve ahlaki değerlerden mahrum siyasi güruhun ülkemize istikamet çizme gayretkeşliği çiğ bir tezgâhın, çirkin bir tuzağın varlığına açıkça delil teşkil etmektedir. Millete ve vatana özden mensubiyet duymayan lekeli ve sicili karanlık yüzlerin Türkiye’yi hedefine alan ihanet planları devamlı surette güncellenip gün ışığına çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli ayrıca, “Gerçekleri örtbas etme çabası, kötü emelleri maskeleyip saklama amacı artık mümkün olmayan bir çırpınma halidir. Son günlerde ısmarlama ve icazetli görüşlerin siyasi gündemde yer tutması oldukça kaygı ve kuşku verici bir durumdur. İP’in Memleket Masası önerisi, buna CHP’nin sıcak ve sempatik yaklaşımı, marjinal ve marazi partilerin Meclis’te grup kurabilmeleri maksadıyla milletvekili transfer sezonun tekraren açılması Türk siyasetinin esef verici talihsizliğidir” dedi.

“Türkiye’nin ve siyasi hayatımızın üzerindeki kabus bulutlarının dağıtılması için şu hususların gündeme alınması ve bir an önce hukuki ve ahlaki bir temele kavuşturulması sağlanmalıdır” diyen Bahçeli, şu önerileri sıraladı:

1– Siyasi Partiler Kanunu hemen değiştirilmelidir.

2– Seçim Kanununda düzenlemeler yapılmalıdır.

3– TBMM İç Tüzüğü mutlaka yeni baştan gözden geçirilmeli, yeniden yazılmalıdır.

4– Milletvekili Dokunulmazlığıyla ilgili beklentiler karşılanmalıdır.

5– Siyasi Etik Kanunu çıkarılmalıdır.

6– Kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlarla ilgili kanuni düzenlemeler süratle gerçekleştirilmelidir.