Aykut Erdoğdu: 'CHP'yi öne sürelim' yok, önce işçiler sokağa inecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu patronlara "uyarı"da bulunup "İkinci adres kendileri. Belki varlık vergisi olacak, belki mevduat vergisi, belki başka şeyler olacak" dedi.

Aykut Erdoğdu: 'CHP'yi öne sürelim' yok, önce işçiler sokağa inecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Hükümetin getirme hazırlığı yaptığı, ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ adı verilen saldırı paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Mesele kıdem tazminatı, aktör de AKP olunca büyük şüphe duymak gerek. Çünkü ekonomi korkunç bir kaynak sıkıntısı içinde. Yılların birikmiş Merkez Bankası yedek akçesi bile kullanıldı. Türkiye şu an iflas etmiş bir ülke konumunda. Bir borç krizi, bir işsizlik krizi söz konusu ve bir döviz krizi arifesindeyiz.” diyen Aykut Erdoğdu patronları da iktidara karşı kararlı durmaya çağırdı.

“SÜREKLİ İKTİDARIN YANINDA GÖRÜNMEYİN”

Erdoğdu, “Şimdi işçinin birikmişine el attılar. Ben sermaye ve iş çevrelerini uyarıyorum. İkinci adres kendileri. Belki varlık vergisi olacak, belki mevduat vergisi, belki başka şeyler olacak ama işçiden sonra gelecekleri kapı işveren kapısıdır. Onun için işverenin de bu konuda kararlı olması gerekiyor. Korkaklığa, sürekli iktidar yanında görünmeye gerek yok. Çünkü bu merdiven böyle örüldü. Bugün işveren de, işçisinin yanında durmak zorunda.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de işçilerin çok ağır koşullarda, uzun saatler düşük ücretlerle çalıştığını, işçinin tek umudunun kıdem tazminatı olduğunu söyleyen Erdoğdu, “Kıdem tazminatı işçi işveren barışı için de çok önemli. Örneğin işveren işçisini çıkarmayı düşünüyorsa, ‘çok kıdemi var çıkarmayalım, çok emeği var’ der. Veya işçi işi bırakacaksa, ‘şimdi çıkarsam kıdem tazminatımı alamayacağım’ der. Böylesine bir bağlılık simgesidir aslında. Buna müdahale çok ağır sonuçlar doğurur. Her şeyden önce zalimce olur” dedi.

“ÖNCE İŞÇİ İNECEK”

CHP olarak bütün güçleriyle işçinin yanında duracaklarını söyleyen Erdoğdu, ancak önce işçinin bu konuda sendikasına hesap sorması gerektiğini söylerken şöyle konuştu:

“Sendikalara şunu söylüyoruz: ‘CHP’yi öne sürelim, biz bir şey yapmayalım…’ Öyle bir şey yok. İşçi de önce bu konuda sendikasına hesap sorsun. Önce onlar çıkacak, işçi çıkacak biz de bütün gücümüzle destekleyeceğiz. Çünkü şöyle bir kolaycılık var: ‘CHP sokağa insin…’ İşçinin hakkı, önce işçi inecek. Eğer sen alın terini bu kadar rahat verirsen alırlar zaten. Sen çıkarsan muhakkak yanında duracağız. Sen 15-20 yıl çalışmışsın, bir oğlun bir kızın var. Kızının çeyizi, oğlunun askerliği için tek umudun bu ve bu senden alınacak. Adını değiştirerek, ‘Tamamlayıcı emeklilik’ dedikleri, senin yani işçinin kıdem tazminatına çökme operasyonu. Kanma.”