Atatürk Havalimanı terminalleri Erdoğan'ın damadının vakfına mı verilecek?

CHP İstanbul milletvekili Karabat'ın, Erdoğan'ın damadı olan Selçuk Bayraktar ve kardeşi Haluk Bayraktar'ın vakıflarına Atatürk Havalimanı terminallerinin tahsis edileceğine yönelik iddialara ilişkin soru önergesi verdiği öğrenildi.

Atatürk Havalimanı terminalleri Erdoğan'ın damadının vakfına mı verilecek?

Atatürk Havalimanı’nda geçen yıl dış ve iç hat terminalleri olarak kullanılan binaların AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın mütevelli heyeti başkanı olduğu T3 Vakfı ile kardeşi Haluk Bayraktar’ın başkanı olduğu Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’ne tahsis edileceği iddia ediliyor.

Sözcü‘den Necati Doğru, bugün yayımlanan köşe yazısında CHP İstanbul milletvekili Özgür Karabat’ın, söz konusu iddialara yönelik meclis’te soru önergesi verdiğine ilişkin kendisine mektup yolladığını söyledi.

“Yeni Bakan’a 2 taze mektup!” başlıklı yazıda aktarılan soru önergesi şöyle:

İki pistini kaybeden Atatürk Havalimanı’nda geçtiğimiz yıl dış ve iç hat terminal binası olarak kullanılan terminallerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Selçuk Bayraktar’ın mütevelli heyeti başkanı olduğu T3 Vakfı ile Selçuk Bayraktar’ın kardeşi Haluk Bayraktar’ın başkanı olduğu Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği SAHA İSTANBUL’a tahsis edileceği iddiaları doğru mudur?

Terminal binalarının fuar merkezi haline getirileceği ve burada başta havacılık ve savunma fuarları yapılacağı iddiaları konusu ile ilgili bir çalışma yapılmış mıdır?

Halen 30 yıldır yapılan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın (TSKGV) sahip olduğu IDEF Fuarı’nın (Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı) bu yeni oluşuma (SAHA İSTANBUL) devredileceği açıklanmıştır. TSKGV için çok ciddi bir gelir kaynağı olan fuarın, Atatürk Havalimanı arazisi ile birlikte adı geçen kuruma aktarılacağı doğru mudur?

Geçen yıl, Atatürk Havalimanı’nda T3 Vakfı’nın Teknofest organizasyonu yapılmış, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başkanlığını yürüttüğü Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından askeri tarafta bir organizasyon gerçekleştirilmişti. Şimdi bu bölümde büyük bir bina inşa edilerek bu organizasyonun orada kapalı alana alınması gündemde midir? İnşaat buna göre mi düzenlenmektedir?

Atatürk Havalimanı’nın kuzey-güney istikametlerindeki 17/35 pistleri alelacele kırılması ile başlayan hastane yapılaşması, aktif olarak kullanılan 05/23 pistini de tehdit etmektedir. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı havalimanı talimatına göre, pistlerin etrafında 3000 metrelik bölüm içinde insanların toplu halde bulundukları hastane gibi yapıların inşa edilmemesi istenmektedir. (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü-Yapılaşma Kriterleri/ Madde 2). Bu talimata rağmen bu yapılar kalıcı olacak mıdır?