''Aşı listesinde de mi torpil yaptınız?''

Kronik hastalığı bulunan birçok yurttaşın liste dışında bırakılmasına CHP'li Murat Emir tepki gösterdi. Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya "Aşı listesinde de mi torpil yaptınız?" diye sordu.

''Aşı listesinde de mi torpil yaptınız?''

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, grip aşısında Türkiye genelinde kaos başladığını belirterek, “Kanser hastalarına, hamilelere, KOAH hastalarına bile e-nabızda grip aşısı çıkmamış gözüküyor” dedi. “Aşıyı vatandaşa mezarda mı yapacaksınız?” diye soran Emir, bakanlığın kimlere aşı verildiğini bir liste ile kamuoyuna duyurması gerektiğini söyledi.

Kendilerine ulaşan hastaları örnek gösteren Emir, “70 yaşında bir hasta. Diyabeti var, hipertansiyonu var, damarları tıkalı. Bu hasta, aşıya erişemiyor” diyerek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Bu aşılar kime verildi, aşı listesinde de mi torpil yaptınız? Grip aşısını da mı yandaşlara dağıtıyorsunuz?” diye sordu.

Bu yıl pandemi süreci nedeniyle grip aşısının uygulanmasının e-nabız sistemindeki kriterlere tabi tutulduğunu hatırlatan Emir, “Sağlık Bakanlığı, aşının risk durumuna göre kademeli yapılacağını duyurdu ancak kim riskli kim riskli değil karışmış durumda. KOAH hastaları bile şu anda e-nabız sisteminde riskli grup dışında gözüküyor” dedi.

Bakanlığı aylar öncesinden grip aşısı konusunda uyardıklarını hatırlatan Emir, “Sağlık Bakanlığına aylar öncesinden çağrıda bulunduk. Dünya genelinde talep artışının olacağı, gün gibi ortadayken bakanlık bu konuda bir önlem almadı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık bir buçuk milyon doz aşı tedarik eden İran bile bu yıl 10 milyona yakın aşı satın aldı. Nüfusu Türkiye ile hemen hemen aynı olan İran bile tedarik konusunda sıkıntı yaşamazken Türkiye, yeterli aşı tedarik edemedi.

Bakanlık önce bir buçuk milyon aşının geleceğini söyledi ancak, öğrendiğimize göre şu anda Türkiye’ye yalnızca 800 bin adet aşı geldi. Devamının ikinci partide geleceği söyleniyor. Tek tek araştırıyoruz ve riskli grupta olduğu halde binlerce vatandaşın e-nabız sisteminde riskli grup dışında tutulduğunu görüyoruz. Aile hekimleri, riskli gruptaki birçok hastanın aşıya erişemediğini söylüyor.

Aşıya erişemeyenler arasında solunum cihazına bağlı yaşayanlar, astım ve KOAH hastaları bile bulunuyor. Aşı listesinde hamileler yok, engelliler yok. Kalp hastalığı, tansiyon ya da diyabeti tek başına taşıyorsa bu kişiler de listede yok. Kimler var, o da belli değil. Ancak kanser, KOAH, diyabet gibi hastalıkları bir arada taşıyanlara aşıya erişim hakkı verilmiş. İnsanlara mezarda mı yapacaksınız bu aşıyı? 800 bin adet grip aşısına kimler ulaşabilecek?

Sistemden aşı izni çıkıp çıkmadığını kontrol eden vatandaşlar, yalnızca kendisinin liste dışı kaldığını görüyor ancak bu şekilde on milyonlarca yurttaş aşıya erişemiyor. Yurttaşların aklında soru işaretleri var. Yoksa sınırlı sayıda gelen aşıları da mı yandaşlarınıza dağıtıyorsunuz?

Bakanlık, kimlere aşı verildiğini bir liste ile kamuoyuna duyurmalı. Grip aşısı için yeterli önlemi alamayan Sağlık Bakanlığı, kriterleri daraltarak işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Geldiğimiz noktada çok az insana grip aşısı yapılabildiği için grip semptomları ile Kovid-19 semptomları birbirine karışacak. Bu durum, Kovid-19’la mücadeleyi daha da sıkıntıya sokacak. Vaka sayılarını gizleyen bakanlık ‘ulusal çıkarlar’ı öne sürmüştü. Grip aşısı listesinin yayınlanmasına ne yanıt verecek?” ifadelerini kullandı.