ASELSAN, TAI, HAVELSAN, ROKETSAN'da tarikat yapılanmaları iddiası

Devletin en kritik noktalarına kendi kadroları için yer açtığı belirtilen dinsel yapılanmalarla ilgili Hükümet'i uyaran CHP'li vekil Bayram Yılmazkaya, "ASELSAN, TAI, HAVELSAN, ROKETSAN gibi savunma sanayisinin önde gelen kuruluşlarında yaşanan cemaat ve tarikat yapılanmalarını gözden kaçırmamamız gerekir." dedi.

ASELSAN, TAI, HAVELSAN, ROKETSAN'da tarikat yapılanmaları iddiası

Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuşan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, ASELSAN, TAI, HAVELSAN, ROKETSAN gibi savunma sanayisinin önde gelen kuruluşlarında yaşanan cemaat ve tarikat yapılanmalarını gündeme getirdi.

CHP’li Yılmazkaya, savunma sanayinin önemli birimlerinde kadrolaştığı belirtilen cemaat ve tarikat mensuplarının, çok önemli projelerde görevdeki mühendislere uyguladığı mobing ve baskılar sonucu birçok mühendisin devlet kadrolarından ayrılarak yurtdışına gitmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

“İktidarın tarikatlara ve cemaatlere olan sevdası bitmedi, bitmeyecek. Tarikat ve cemaatlerin ise ordu ve savunma sanayisi kuruluşlarına olan sevdası bitmedi, bitmeyecek…” diyen Yılmazkaya, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine seslenirken şu ifadeleri kullandı:

“Önce FETÖ, şimdi de başka cemaatler… ASELSAN, TAI, HAVELSAN, ROKETSAN gibi savunma sanayisinin önde gelen kuruluşlarında yaşanan cemaat ve tarikat yapılanmalarını gözden kaçırmamamız gerekir. Özellikle son dönemlerde savunma sanayisindeki tarikat yapılanmaları ve kadrolaşmalardan ötürü buralarda çalışan mühendislere yönelik mobbing ve baskılar sonucu birçok önemli projede görev alan onlarca mühendisimiz yurt dışına ve özel sektör projelerine yönelmiştir. Savunma sanayisinde yaşanan bu tarikat ve cemaat kadrolaşmaları sonucu yaşanan beyin göçüyle ilgili olarak yüce heyetinizin huzurunda tüm yetkili kurumları ve halkımızı uyarıyorum”