Arınç: Kendimi "FETÖ'cü" olarak görmüyorum

Hiçbir istihbarat raporunda '15 Temmuz' gibi notun gelmediği MGK toplantılarına katılmış biri olarak söylüyorum; eğer bizi aldatmışlarsa bu suç bizim değil.

Arınç: Kendimi

Bülent Arınç, Jülide Ateş’e konuk oldu. Ateş’in “FETÖ’cü müsünüz?” sorusuna Arınç, “Evet emniyet ve asker içindeki yapılanmadan zaman zaman bahsedildi ama 15 Temmuz gibi kalkışmadan kimse söz etmedi. O nedenle kendimi FETÖ’cü olarak görmüyorum” yanıtını verdi.

TBMM eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi AKP’li Bülent Arınç, Haber Global kanalında yayınlanan 40 programında Jülide Ateş’in karşısında sorularını yanıtladı.

Ateş’in “FETÖ’cü müsünüz?” sorusunu yanıtlayan Arınç şu yanıtı verdi:

“Değilim. Bu bana yapılacak en kötü iftira olur. Çünkü bu sözün arkasından başkalarına sormanız da gerekir. Türkçe olimpiyatlarının hepsine katıldım. Meclis başkanıyken ödül de koydum.Bunların okullarına da gittim. Türkiye’nin aleyhine bir şey sezinlemedim. Benim söylediklerimi Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ ve Recep Tayyip Erdoğan da söyledi. Herkes söyledi. Hiçbir istihbarat raporunda ’15 Temmuz’ gibi notun gelmediği MGK toplantılarına katılmış biri olarak söylüyorum; eğer bizi aldatmışlarsa bu suç bizim değil. Sezseydik kafalarını ezerdik. Evet emniyet ve asker içindeki yapılanmadan zaman zaman bahsedildi ama 15 Temmuz gibi kalkışmadan kimse söz etmedi. O nedenle kendimi FETÖ’cü olarak görmüyorum.”

Arınç’a sorulan sorular ve yanıtlarından bazıları şöyle:

Nur cemaati üyesi misiniz?

“Üyesi değilim sadece derslerine gittim. Namazlar kılınır Risale-i Nur’dan bir bölüm okunur ve onlar bunun anlamını söylerlerdi. Ben sadece dinleyiciydim. Bir süre devam ettim. Fetullah Gülen’in ortaya çıkması daha sonradır. 80-90’dan sonra o cemaatten tard edilmiştir Fetullah Gülen. Nurcuları aynı kefeye koymak büyük bir yanlıştır. Nurcular siyasete hiç bir zaman talip olmamışlardır.”

“MASUM DEĞİLİZ HİÇBİRİMİZ”

FETÖ binlerce insanın beynini nasıl yıkadı?

“Bunun cevabı 2 dakikada verilmez. Kendilerini bu kadar gizleyen çok kötü, çok hesaplı bir örgütle karşı karşıyayız. İnsanlar bir yönüyle eğitime, bir yönüyle maneviyatına bakarak bunlara inandılar. Bunların karanlık yüzlerini maalesef çoğumuz göremedik. Masum değiliz hiçbirimiz.”

FETÖ’cü müsünüz?

“Bu bana yapılabilecek en kötü iftira olur. Bu sözün arkasından başkalarına da sormanız gerekir. Türkçe olimpiyatlarının hepsine katıldım. Meclis Başkanıyken ödül de koydum. Çünkü Türkçe’nin konuşulması, Türkçe’nin uluslararası bir dil haline gelmesi, İstiklal Marşı’nın okunması bizi etkiliyordu. Bunların okullarına da gittim. O okullarda da Türkiye aleyhine hiçbir faaliyet sezinlemedim. Benim söylediğim sözleri Binali Yıldırım da söyledi, Sayın Recep Tayyip Erdoğan da söyledi. Çünkü biz inanıyoruz. Biz zahire göre hareket ederiz. Zahire göre derken dış görünüşüne bakarız. Kimsenin kalbini yarıp da bakmadık. Hiçbir istihbarat raporunun, hiçbir emniyetin, askeriyenin istihbaratlarında bunlar 15 Temmuz gibi bir kalkışma yapabilirler diye bir notun gelmediği MGK toplantılarına katılmış biri olarak söylüyorum. Eğer bizi aldatmışlarsa, bizi yanıltmışlarsa bu suç bizim değil. Biz bu faaliyetleri sezseydik kafalarını ezerdik. Ama 15 Temmuz’da bir facia yaşadık. Bu facianın yaşanabilir olduğunu kimse önceden söylemedi. Evet emniyetteki, asker içindeki bir yapılanmadan zaman zaman bahsedildi ama böylesine bir 15 Temmuz hain kalkışmasını kimse söylemedi. O yüzden kendimi bu noktada bir suçlu olarak görmüyorum. Hele hele FETÖ’cü olarak görmüyorum.”

“SÖZLERİMİ İNKAR ETMEM”

Damadınızın FETÖ sempatisini biliyor muydunuz?

“Biliyordum tabi. Sempatisi derken onların okullarına hayranlık duymuştu. Bunun ötesinde milyonlarca insanın yaptığını söylüyorum ben. Türkçe olimpiyatlarında ne konuştuysam konuştum hiçbirisini inkar etmem. Ama siyasi olarak, maddi olarak ne verdim ne aldım. İnanın hiçbirimiz 15 Temmuz’da bunlar darbe yapar diye hiç düşünmedik. Şu televizyonlarda konuşan emekli albaylar vs. Hiçbir şey bilmiyorlar. Hepsi aldatıldı. Bugün en çok bağıranlar zamanında en çok onunla içli dışlı olanlardı.”

Arınç 2010’da şu sözleri sarfetmişti:

Arınç: Türkçe olimpiyatlarında ne konuştuysam konuştum hiçbirisini inkar etmem

Arınç: Türkçe olimpiyatlarında ne konuştuysam konuştum hiçbirisini inkar etmemhttps://gazetemanifesto.com/2020/arinc-kendimi-fetocu-olarak-gormuyorum-367598/

Posted by Gazete Manifesto on Thursday, June 25, 2020

Ekrem Yeter damadınız olmasaydı beraat eder miydi?

“Yüzde yüz beraat ederdi. Çünkü dosyayı biliyorum. Bu bilgi, belgelerin çoğu gizli tanığa dayanıyor. Oradaki iddiaların hiçbiri ispatlanamadı. Şimdi iş istinaf mahkemesinde. Burada benim damadımın ismi üzerinden bu işin yürütülmesi çok çirkin. Yargıya inanmak zorundayız. Başka ikinci bir yargımız yok.”

Bülent Arınç KHK mağduru mu?

“Ben KHK mağduru değilim. 2015 Haziran’ında siyasetten ayrıldım ve 2016 Temmuz’una kadar hükümette değildim. OHAL’den sonra yapılacak en doğru iş şüphe bile olsa bazı kamu görevlileri hakkında tedbir alınması gerekirdi. Ben o yüzden KHK’ları normal karşıladım. Ama ne zamana kadar? 4 yıl geçti aradan ve bu örgüte sempati duyduğunu zannettikleri veya ilişki gördükleri insanları ihraç ettiler. Buraya kadar doğru. Ama ondan sonra işin hukuki boyutunun başlaması lazımç. KHK’lar bir faciadır sözünün önünde ve arkasında 40 dakika var. Ben doğrudan faciadır demiyorum. Bu bir ihtiyaçtı ama bazı yerlerde o kadar kötü kullanıldı ki insanlar işsiz kaldı, aileler bölündü ve hükümetimizden takipsizlik kararı alan ve hakkında hiç dava açılmayan insanların görevlerine iade edilmelerini istiyorum.”

Türkiye bağırsaklarını temizledi mi?

“Ben ‘Türkiye bağırsaklarını temizliyor’ sözünü 2009 Mart ayında mali seçimler yapılırken Van’da söyledim. Bu aylar yeni yeni bazı gazetelerde şu ortaya çıktı, bu ortaya çıktı, şurada cunta planları yapıldı… Bunların konuşulduğu bir zamandı. Cuntacılık Türkiye’de bir gelenektir. AK Parti iktidara geldi, cunta heveslileri bizi vesayet altına almak istediler. Biz onlara karşı direndik ve başardık. Dolayısıyla bu planlar programlar özellikle Taraf gazetesinde yayınlanmaya başlayınca ben bu faaliyetlerin deşifre olmasından fevkalade memnun oldum ve bu sözleri söyledim. Bu sözlerin Ali Tatar’la ya da bir başkasıyla ilgisi yok. Bu o tarihlerde Balyoz’du şuydu buydu 2 çanta dolusu belge gelip de onların üzerinden Fatih Camii şöyle olacak, Süleymaniye sorusu böyle olacak, ıslak imzalı bir takım belgeler ortaya döküldüğünde “Türkiye bağırsaklarını temizliyor bu operasyonlarla” dedim. Fakat bu operasyonlarda savcı ve hakim rolündeki alçaklar sonradan herkesi aynı potaya koyunca iş çığırından çıktı. Ve ortaya bir hukuk rezaleti çıktı.”

KOZMİK ODA

Kozmik Oda’ya girmek için FETÖ tarafından kullanıldığınızı düşünüyor musunuz?

“Ben işin mağduruyum. Evimin karşısına karargahlar kuruldu. Televizyonlar yayın yaptı. Bu yüzden evimden ayrıldım. Daha sonra davalar açıldı. Bunlar oraya nasıl girdiler bilmiyorum. Ama bu konuda en iyi tanıklık yapacak kişi İlker Başbuğ’dur. Başbuğ’a defalarca sordular. Kendisi de bu konuda kitap yazdı. Bu kitabında söylediği şudur; “Bir karar almışlardı kozmik odaya girilmesiyle ilgili. Biz bunu uygulamak istemedik. Bu konuyla ilgili dönemin Başbakan’ı Sayın Erdoğan’a gittik. O da, ‘Bu yanlış anlaşılır. Yani burada bir şeyler mi gizliyorlar? diye düşünürler. Siz mümkünse bu kararın uygulanmasını kabul edin’ dediğini söylüyor. Ve onun üzerine girdiler” diyor.

Bu benim üzerime atılan kocaman bir yalan olarak duruyor. Sağolsun ki Sayın Başbuğ, benim bu konuda hiçbir dahilimin olmadığını açık yüreklilikle söylüyor.”

GÖKÇEK – ARINÇ HUSUMETİ

Melih Gökçek’le aranızdaki husumetin nedeni nedir?

“Ben tekrar dönmeyeceğim bunlara. O benim hakkımda 30’a yakın tweet attı. Yalan yanlış şeyler söyledi. O gün bakanlar kurulu vardı. Ben Sayın Davutoğlu ve bakanlardan, bu adamı çağırıp “sen ne yapıyorsun? Bir başbakan yardımcısının istifasını isteyecek bir insan mısın? Kendine gel” demesini beklerdim. Onlardan böyle bir şey gelmeyince. Ciddi bir iş yapmak lazım dedim ve o konuşmayı yaptım. O konuşmaları tekrarlayacak değilim.

Onun iftaraları nedeniyle damadım,kızım ve torunlarımı perişan etti. Ben onun kolunu kestim o benim sakalımı tıraş etti. Sakal daha gür çıktı ama kol yerine gelmiyor.”