Arınç: Biden, Türkiye için şans olabilir

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi AKP'li Bülent Arınç, "Biden’ın ABD’nin başına gelmesi Türkiye için bir şans olabilir." açıklamasında bulundu.

Arınç: Biden, Türkiye için şans olabilir

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi AKP’li Bülent Arınç, ABD seçimlerinde kendisinin tercihinin Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden olduğunu söyledi. Arınç, ABD-Türkiye ilişkilerinin çok daha iyi olacağını ifade ederek “Hâlâ Trump diye rüyalarında görenler varsa onlar da bilsin ki bu rüya bitti. Artık gemi de karaya oturdu” dedi.

Kanal 42’de Sümen Altı programın katılan Arınç, “Amerikan seçimlerinde ikinci seçmenler var. Seçici kurulun yani delege sayısının önemi var. ABD’de 270’i bulan kazanıyor. Biden, bunu sağlamış durumda… Ben, çoktan kesmiştim de hala Trump diye rüyalarında görenler varsa onlar da bilsin ki bu rüya bitti. Artık gemi de karaya oturdu. Trump dönemi Amerika için kapandı” açıklamasında bulundu.

Arınç, şöyle devam etti:

“Bana ABD seçimini soruyorlardı. Ben de bu soruyu bana soranlara ‘Türkiye’de yaşayan bir vatandaşım, Amerika’da yaşayan bir seçmen değilim’ diyordum. İsim konusunda ısrar ettiler. Ben de ‘İki şerle karşılaşıldığı zaman siz ehven olanı yani biraz daha az şer olanı tercih edin’ gibi bir yorumda bulundum.

Hayatımızda bu sözü çok uyguladığımız zamanlar oldu. Benim tercihim Biden oldu. Biden ile de geçmişte bazı ilişkilerimiz oldu, ben Başbakan Yardımcısı iken. Yani bundan sonra Türkiye ve ABD ilişkileri nasıl olur derseniz ben de bugünkünden kötü olmaz derim. Bundan sonrası bugünkünden mutlaka daha iyi olacak.

Çünkü ABD ile Türkiye’nin ilişkileri her zaman stratejik olmuştur. Bu ilişkilerin iyi olması da sadece ABD’ye bağlı değildir. Bizim dış politikamızın da ABD ile uyumlu olması gerekir. Bu uyum sağlanabilirse Biden’ın ABD’nin başına gelmesi Türkiye için bir şans olabilir. Biden ile ilişkilerin ben Türkiye’nin çok daha fazla lehine olabileceğini düşünüyorum.”