Antalya Barosu, Olimpos'un talan planına itiraz etti

Antalya Barosu Büyükşehir ve Kumluca Belediyesi tarafından askıya çıkarılan Olimpos planlarına itiraz etti. İtiraz dilekçesinde planların kamu yararına olmadığı vurgulandı

Antalya Barosu, Olimpos'un talan planına itiraz etti

Tarihi ve doğal zenginlikleriyle dünyaca ünlü antik kent Olimpos’u yapılaşmaya açan 25 bin ve 5 bin ölçekli imar planlarına Antalya Barosu itiraz etti.

Baro, Turizm Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin askıya çıkarttığı imar planlarına itirazında, Olimpos’un bu planlarla yapılaşmaya açılacağını belirtti. Bölgeyi yapılaşmaya açacağı ileri sürülen yeni imar planı Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı.

KAMU YARARINA AYKIRI

Antalya Barosu adına avukat Tuncay Koç tarafından verilen itiraz dilekçesinde Büyükşehir Belediyesi Kumluca Belediyesi tarafından askıya çıkarılan Olimpos Antik kenti III. Derece Arkeolojik Sit Alanı ile ilgili Çevre Düzeni Planı, Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile  Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planları’nın ‘planlama tekniklerine, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğu’ belirtildi.

CHP’Lİ BAŞKANDAN PLANA DESTEK

Likya uygarlığının en önemli liman şehirlerinden biri olan Olimpos, sahip olduğu tarihsel değerleri, muhteşem sahili, endemik bitkileri ve doğasıyla tüm dünyada biliniyor. Alınan kararla betonlaşmaya izin verilmeyeceği açıklansa da yapılaşmanın ve yoğunluğun artacağından endişe ediliyor. Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı planın sahil ve antik kent bölgelerini içermediğini, zaten çarpık yapılaşma olan bir alanı kapsadığını belirten CHP’li Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ise, “Bu plan Olimpos’ta doğanın kurtuluşu olacak” dedi.

CHP’Lİ ÖZER’DEN ‘SAĞDUYU MASASI’

Yöre halkı ve belediyeler konuya sıcak bakarken, Antalya Kent İzleme Platformu planla ilgili olumsuzlukları içeren bir rapor açıkladı. Raporda antik kentin korunması gereken alanında yeni yapılaşmalara engel olunamayacağı ve doğal yapının geri dönüşsüz şekilde örtüleceği belirtilerek belediyelerde askıya çıkan plana itiraz çağrısında bulunuldu. Tartışmalar sürerken TBMM Çevre Komisyonu üyesi olan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’den bir sağduyu çağrısı geldi. SİT derecesinin düşürülmesi ve imar planındaki emsal değerlerin teknik olarak yeniden gözden geçirilmesinden yana olduğunu belirten Özer, bir ‘sağduyu masası’ oluşturulmasını teklif etti.