Ankette ilginç sonuç: Katılımcıların yüzde 58'i 24 Haziran seçimlerinde verdiği oydan pişman

MAK Danışmanlık’ın yaptığı son ankete göre bugün seçim olsa barajı yalnızca 3 parti geçebiliyor.

Ankette ilginç sonuç: Katılımcıların yüzde 58'i 24 Haziran seçimlerinde verdiği oydan pişman

MAK Danışmanlık’ın 14-24 Kasım tarihleri arasında yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. 67 ilden 5 bin 700 kişiye yapılan ankete göre bugün seçim olsa barajı yalnızca 3 parti geçebiliyorken, ankete katılanların yüzde 58’i  24 Haziran’da oy verdiği partiye yeniden oy vermeyi düşünmüyor.

MHP BARAJI GEÇEMİYOR

MAK Danışmanlık’ın anketinde karasızlar dağıtılmadan ortaya çıkan sonuçlarda AKP yüzde 34,1 oranında oy alırken CHP yüzde 21,1, İyi Parti yüzde 10,1 ve MHP ise yüzde 8 oy aldı.

MAK Danışmanlık’ın analizine göre, kararsızların matematiksel dağılımı yapılmaksızın verilen cevaplar içinde İyi Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi için artan oylar dikkat çekiyor.

AKP’ye ise ekonomik veriler ciddi oy kaybettiriyor.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ortaya çıkan sonuçlara göre ise AKP yüzde 38,7 oranında oy alırken, CHP yüzde 24 oy aldı. İyi Parti yüzde 11,6 oranında oy alırken MHP’nin oyu ise yüzde 9,1 olarak görülüyor. MAK Danışmanlık, kararsız seçmenlerin büyük oranda muhalefet partilerinin seçmenleri olduğunu belirtti.

TERCİHLERİNDEN MEMNUN DEĞİLLER

MAK Danışmanlık’ın anketinden çıkan en çarpıcı sonuç ise seçmenlerin değişen tercihleri ile ilgili oldu. Katılımcıların yüzde 58’i bugün seçim olsa 24 Haziran’da yapılan genel seçimde oy verdiği partiye oy vermeyeceğini belirtirken, yüzde 23’ü ise aynı partiye oy vereceğini söyledi. Katılımcıların yüzde 19’u ise kararsız olduğunu söyledi.

ÇOĞUNLUK PARLAMENTER SİSTEM DİYOR

Ankete katılanların yüzde 46’sı güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönülmesini tercih ederken, yüzde 35’i ise mevcut sistemin devam etmesini tercih ettiğini belirtti.

ankat