Ankara'da "keşif yapan" iki IŞİD'li tutuklandı

Zanlıların IŞİD içinde faaliyet gösterdikleri dönemde çekilmiş çok sayıda video ve fotoğrafa ulaşıldı.

Ankara'da

Ankara’da keşif ve istihbarat çalışması yaptıkları tespit edilen yabancı uyruklu iki IŞİD’li, Emniyet ve MİT’in ortak operasyonuyla yakalandı. Şüphelilerin saklandıkları evlerde yapılan aramada ele geçirilen dijital materyallerde Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen IŞİD’in terör saldırısına ait görüntüler de ortaya çıktı.

Söz konusu materyaller üzerinde bilişim uzmanlarınca yapılan “dijital kazıma” çalışmalarında zanlıların IŞİD içinde faaliyet gösterdikleri dönemde çekilmiş çok sayıda video ve fotoğrafa ulaşıldı. Adliyeye sevk edilen iki şüpheli tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Ankara Bölge Başkanlığının koordinesinde düzenlenen operasyonda, IŞİD bünyesinde çatışma bölgelerindeyken aktif silahlı faaliyet gösterdikleri ve Ankara’da keşif ve istihbarat çalışması yaptıkları tespit edilen şüphelilerin saklandıkları evlerde arama yapıldı.

Çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyalin ele geçirildiği operasyonda A.E.E ve H.E.E gözaltına alındı.

VİYANA SALDIRISININ İZLERİ

Dijital materyallerde yapılan incelemede 2 Kasım’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da 4 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD’in terör saldırısına ait görüntüler ortaya çıktı.

Uzman ekipler, şüphelilerden A.E.E’nin cep telefonunda da koordinat belirleme, üç boyutlu haritayla konum paylaşma özelliğine sahip bir programın kullanma kılavuzunun silinmiş olduğunu belirledi.

Zanlıların IŞİD içinde faaliyet gösterdikleri dönemde çekilmiş çok sayıda video ve fotoğrafa ulaşıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 2 IŞİD’li cezaevine gönderildi.