Ankara Emniyeti, avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı

Ankara Emniyeti, avukatların Adliye önündeki eylemiyle ilgili, “Marjinal grupların izinsiz gösteri-etkinliklerinde rastlanacak şekilde görevlilerimize saldırıda bulunan avukatlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır” açıklaması yaptı.

Ankara Emniyeti, avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı

Ankara Emniyeti’nden avukatların ve baro başkanlarının Adliye önündeki eylemiyle ilgili “Marjinal grupların izinsiz gösteri-etkinliklerinde rastlanacak şekilde görevlilerimize saldırıda bulunan avukatlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır” açıklaması yapıldı.

Meclis’teki “çoklu baro” teklifi görüşmelerine alınmayan baro başkanları ve avukatlara Adliye önünde yapılan müdahalenin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“3 Temmuz 2020 günü İlimiz Çankaya İlçesi Anıtpark’ta düzenlenmek istenen ancak il Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği Ankara Valiliğince uygun görülmeyen toplantı ve gösteri yürüyüşü ile ilgili olarak, Ankara Barosu ve çeşitli illerin barolarına mensup avukatlardan oluşan yaklaşık 600 kişilik bir grup saat 15:00 itibariyle Ankara Adliyesi bahçesinde toplanmıştır.

Burada yapılan basın açıklaması sonrası toplu olarak TBMM’ye yürümek isteyen gruba eylemlerinin yasaya aykırı olduğu ifade edilmiş olup bu esnada grup içerisinde bulunan şahıslar tarafından görevi sadece güvenliği ve düzeni sağlamak olan personelimize pankart-döviz sopaları ve akordiyon bariyer atmak suretiyle saldırıda bulunulmuştur.

Yasal mevzuatı çok iyi bilmelerine ve personelimizin iyi niyetli tüm çabalarına rağmen; marjinal grupların izinsiz gösteri-etkinliklerinde rastlanacak şekilde görevlilerimize saldırıda bulunan avukatlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”