Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden bekçi şiddetine ilişkin açıklama

Ankara Etimesgut'ta çöp dökmeye çıkan bir gencin bekçiler tarafından dövülmesi, gencin ailesinin ise biber gazı sıkılarak gözaltına alınması olayına ilişkin İl Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden bekçi şiddetine ilişkin açıklama

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde çöp dökmeye çıkan bir genç bekçiler tarafından coplarla dövülmüş, gencin ailesine ise biber gazı sıkılmıştı.

Olayı sosyal medya hesabından gündeme getiren İyi Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, ”Çöp dökmek için çıktığını söyleyen genci bekçiler öldüresiye dövüyor. Olayı duyan ve müdahale etmeye çalışan gencin ailesine de biber gazı sıkılıyor. Astım hastası babanın göğsüne ayakları ile basıp teslim alıyorlar. Polis ve bekçi takviyesi ile 20 kişilik ekip ters kelepçe ile aile karakola götürülüyor” ifadelerine yer vermişti.

Ankara Emniyet Müdürlüğü konuya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada bir siyasi parti il başkanının, Etimesgut’ta çarşı ve mahalle bekçilerinin bir aileye karşı aşırı güç kullandığı ve kötü muamelede bulunduğuna ilişkin sosyal medyadan gerçek dışı paylaşımlar yaptığı ifade edildi.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin sokağa çıkma yasağının olduğu 17 Mayıs Pazar günü saat 22.00 sıralarında dışarıda bulunan Serkan K.’yi uyardığı, bu kişinin tüm ikazlara rağmen ikametine girmemekte direndiği iddia edilerek, şöyle denildi:

”Aynı siyasi partinin ilçe yönetim kurulu üyesi ve kişinin babası olan Ü.K. ile diğer aile fertleri olaya sonradan müdahil olarak görevli memurlara mukavemet ve hakarette bulunmuş, kişinin kardeşi H.K. ise çarşı ve mahalle bekçimizin boynunu sıkmak suretiyle fiziki saldırı gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen saldırının şiddet ve yoğunluğunun artması üzerine takviye personel talep edilmiş, kişiler göz yaşartıcı gaz dahil olmak üzere kademeli ve orantılı güç kullanılarak etkisiz hale getirilmiştir. Cumhuriyet savcısının talimatıyla doktor raporları alındıktan sonra polis merkezine getirilen kişilerin barodan görevlendirilen müdafi huzurunda ‘Görevi Yaptırmamak için Direnme, Görevli Memura Mukavemet ve Hakaret’ suçlarından ifadelerinin alınmıştır. ‘Basit tıbbi müdahale ile giderilebilir’ şeklinde doktor raporu verilen kişilerden Ü.K, Z.K. ve S.K. ifadelerinin ardından polis merkezinden salıverilmiş, görevli memura fiziki saldırıda bulunan H.K. ise 18 Mayıs 2020 tarihinde mevcutlu olarak çıkarıldığı adli mercilerce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Gerçeği yansıtmayan bu tür paylaşımlara itibar edilmemelidir.”