Amerikalı diplomat: S-400 yaptırımları masada

Washington’un Ankara’yı geçilmemesi gereken kırmızı çizginin S-400’ün aktif edilmesi olduğu konusunda bilgilendirdiğini kaydeden Cooper, “S-400’ü test etmenin kesinlikle kabul edilemez olduğunu çok net bir şekilde belirttik” ifadelerini kullanırken, Ankara’yı buna karşı ikna etme çabalarının sürdüğünü belirtti.

Amerikalı diplomat: S-400 yaptırımları masada

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Rene Clarke Cooper, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin açıklama yaptı.

Cooper, Türkiye’nin S-400 konusundaki tutumunu provokatif olarak nitelendirerek, “Yaptırımlar kesinlikle düşünülüyor” ifadesini kullandı.

Sputnik’te yer alan habere göre Washington’un Ankara’yı geçilmemesi gereken kırmızı çizginin S-400’ün aktif edilmesi olduğu konusunda bilgilendirdiğini kaydeden Cooper, “S-400’ü test etmenin kesinlikle kabul edilemez olduğunu çok net bir şekilde belirttik” ifadelerini kullanırken, Ankara’yı buna karşı ikna etme çabalarının sürdüğünü belirtti.

Cooper, ayrıca Washington’un Türkiye ile bir kopuştan kaçınmaya çalıştığını vurguladı. Amerikalı diplomat, Türkiye’nin batı kampında kalması için mümkün olan her şeyi yaptıklarını dile getirerek, “Türkiye’yi dışlamak, Rusya dışında kimsenin yararına olmaz” ifadelerini kullandı.