Altun'dan Joe Biden'a tepki: NATO müttefikimiz ABD ile ilişkilerimizle örtüşmüyor

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Altun'dan Joe Biden'a tepki: NATO müttefikimiz ABD ile ilişkilerimizle örtüşmüyor

ABD’de Demokratlar’ın Başkan adayı olan Joe Biden’ın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan tepki geldi. Altun, “ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın Aralık ayında kullandığı, nitekim bugünlerde medyaya yansıyan ifadeleri Türkiye üzerinde oynanan oyunların ve müdahaleci yaklaşımların adeta bir yansımasıdır” ifadelerine yer verdi.

Joe Biden, Erdoğan’a ilişkin değerlendirmelerinde “Bence ona çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım.” ifadelerinde bulunmuştu.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Biden’ın sözlerine şu ifadelerle tepki gösterdi:

“ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın Aralık ayında kullandığı, nitekim bugünlerde medyaya yansıyan ifadeleri Türkiye üzerinde oynanan oyunların ve müdahaleci yaklaşımların adeta bir yansımasıdır. Bu ifadeler demokrasiyle ve Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin doğasıyla örtüşmemektedir.

NATO müttefikimiz olan ABD’nin bir başkan adayının diplomaside de yeri olmayan bu yakışıksız ifadelerinin mevcut yönetimce de kabul edilemez görüldüğüne inanıyoruz. Türkiye, siyasi oyunlara malzeme yapılacak bir ülke asla değildir.

ABD siyasi kurumları ile Amerikan kamuoyunun günlük siyasi kazanımlar için yapıldığı ayan beyan ortada olan bu sorumsuz açıklamalara prim vermeyerek gereken tepkiyi göstermesi demokrasinin bir gereğidir.

Tüm bunların yanında, ülkemizdeki muhalif siyasetin, kendisini küçük düşürücü ve milletimizin aklında soru işaretleri oluşturan bu ifadelere herhangi bir tepki göstermemiş olması üzücüdür ancak bizler için şaşırtıcı değildir.

Türkiye, demokratik siyasi atmosferin bu tip sorumsuz beyanatlarla bozulmasına müsade etmeyecek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde mücadelesine devam edecektir.”

NE OLMUŞTU?

ABD’de Donald Trump’a rakip olan başkan adayı Joe Biden, ocak ayında yaptığı konuşmasında Erdoğan’a yönelik şunları kaydetmişti:

“Bence ona (Erdoğan’a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Parlamento’ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için… Bu iş bir süre iyi gidiyordu.

Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Nasıl çalışacaklarını anlamak için çevresinde F-15 savaş uçağı uçurdukları hava savunma sistemi olduğuna göre ona belli silahları satmaya devam edip etmeyeceğimiz konusunda bedel ödemeli. Yapacağım en son şey, ona (Erdoğan’a) Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu.”