Almanya, Fransa ve İngiltere'den ortak açıklama: Suçlu İran oldu!

Irak'ta koalisyon güçlerine karşı yapılan saldırılara ilişkin Almanya, Fransa ve İngiltere'den ortak açıklama geldi.

Almanya, Fransa ve İngiltere'den ortak açıklama: Suçlu İran oldu!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson imzalı yazılı açıklamada, ABD’nin bölgedeki provokasyonu görmezden gelinerek, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran’ın bölgede oynadıkları olumsuz rolden endişe edildiği vurgulandı.

Açıklamada, ”Gerilimin azaltılması şu an en önemlisi. Bölgedeki tüm aktörlere sorumluluk bilincinde hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Irak’taki artan şiddet bir an önce durdurulmalı. Özellikle İran’ı şiddet içeren eylemlerden veya onları desteklemekten kaçınmaya çağırıyoruz. İran’ı Nükleer Anlaşmaya (JCPoA) uygun olmayan her türlü tedbiri geri çekmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Irak’ın güvenliği ve egemenliğine verilen desteğin bir kez daha teyit edildiği açıklamada, yeni bir krizin Irak’ın istikrarı için uzun yıllar verilen çabaların heba edilmesi ihtimaline işaret edildi.

IŞİD’e karşı mücadeleye devam etme taahhüdünün vurgulandığı açıklamada, ”Bu yüksek bir önceliğimiz olmaya devam ediyor. Bu bağlamda koalisyonun korunması yüksek öneme sahiptir. O nedenle Irak yetkililerini koalisyona gerekli desteği sağlamaya devam etmeye çağırıyoruz” ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca “bölgedeki gerilimin azaltılması ve istikrarın sağlanması konusundaki kararlılığın sürdürüleceği” belirtildi.