Almanya Başbakanı Merkel'den AB açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs salgını nedeniyle 1 Temmuz'da başlayacak Almanya'nın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığının planlandığından farklı geçeceğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Merkel'den AB açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB dönem başkanlığında salgınla mücadelenin önemli yer alacağını belirterek “Bu da Almanya’nın AB dönem başkanlığının planladığımızdan farklı geçeceği anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Merkel, ülkesinin dönem başkanlığı süresince Avrupa’daki ekonominin güçlendirilmesi ve sosyal dayanışmanın artırılmasının yanında iklim ve çevre konularının da ele alınacağını belirtti. Sağlık konularıyla birlikte iklim konularının da gündemde olacağını belirten Merkel, ayrıca finansal işlemler vergisinin de konuşulacak konular arasında olacağını kaydetti.

Merkel, Kovid-19 salgınından AB’deki tüm ülkelerin etkilendiğine işaret ederek, “İspanya ve İtalya gibi bazı ülkeler çok daha fazla etkilendi. Bu konuda ortak cevaplar bulmamız lazım. Avrupa böyle bir durumda normal zamanlardan daha önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

AB dönem başkanlığını 1 Temmuz’da Hırvatistan’dan devralacak olan Almanya, bu görevi 31 Aralık 2020’ye kadar sürdürecek.