Albayrak: Türkiye'nin hane halkı borçluluğunda 1291 dolarlık kişi başı borç miktarıyla dünya ortalamasının çok altında

Albayrak'a göre "Türkiye hane halkı borçluluğunda dünya ortalamasının çok altında". Türkiye'nin hane halkı borçluluğunda kişi başı borç miktarı ise tam 1291 dolar.

Albayrak: Türkiye'nin hane halkı borçluluğunda 1291 dolarlık kişi başı borç miktarıyla dünya ortalamasının çok altında

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “Ekonomide milli bağımsızlığın bir bedeli var, ecdadımız bu bedeli canı pahasına sayısız kere ödedi” sözleri kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Albayrak, döviz kurundaki dalgalanma ve TL’nin değer kaybetmesi ile suskunluğa gömülürken; katıldığı bir televizyon programında ‘değerlendirme’lerini paylaşmış ve “Kur yükselince endişelenmeli miyiz?” sorusuna “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Öncelikle onu sorayım. Kur algısıyla ekonomiyi ölçme konusunda bir psikolojiye girmiş.” demiş ve kamuoyunu bir kez daha şaşırtmıştı.

Albayrak, yine sosyal medya hesabından ‘pozitif’ açıklamalarda bulundu.

Albayrak’a göre “Türkiye hane halkı borçluluğunda dünya ortalamasının çok altında”. Türkiye’nin hane halkı borçluluğunda kişi başı borç miktarı ise tam 1291 dolar.

Hazine ve Maliye Bakanı, Türkiye’nin hane halkı borçluluğunda 1291 dolarlık kişi başı borç miktarıyla gelişmekte olan ülkeler ve dünya ortalamasının çok altında olduğunu söyledi. Albayrak, “Kamu borçluluğu rakamları dünya ortalamasının 3’te 1’idir. Türkiye gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla çok daha iyi durumda” diye yazdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ekonomi ve kriz yönetimi konusunda sabıkası kabarık olup Türkiye’ye karanlık günler yaşatanlar, bugün ‘borçluluk’ üzerinden ortaya koydukları yalanlarla kendilerince yıpratma politikası izliyor” ifadelerini kullandı.

​Twitter hesabından açıklama yapan Albayrak, Türkiye’de hanehalkı borçluluğunda kişi başına düşen borç miktarının 1.291 dolar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Gelişmekte olan ülkelerde 26.680 dolar olan bu rakam; 6.271 dolar olan dünya ortalamasının çok altındadır. Kamu borçluluğunda ise Türkiye’nin rakamları dünya ortalamasının üçte biridir. Türkiye, hanehalkı ve kamu borçluluğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla çok daha iyi durumdadır. Türkiye ekonomisi, dünden bugüne nasıl direncini koruyarak nice badirelere göğüs gerdiyse bu küresel krizden de daha da güçlenerek çıkacaktır.”