'Albayrak devreye girdi, Sabancı TEMSA'yı geri alıyor' iddiası

TEMSA'nın önce True Value Capital Partner's fonuna satılması, ardından da üretime ara vermesi tartışmalara neden olmuştu. TEMSA’nın borçları ile birlikte Sabancı Holding tarafından geri alınması için AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın harekete geçtiği iddia edildi.

'Albayrak devreye girdi, Sabancı TEMSA'yı geri alıyor' iddiası

İsviçre merkezli fon şirketi True Value Capital Partners’a satılan ve yaşadığı mali kriz nedeniyle geçen ay üretimi durduran TEMSA’nın, Sabancı Holding tarafından geri alınacağı iddia ediliyor.

Dünya gazetesinden Aysel Yücel‘in haberine göre, True Value Capital Partners’a satılan TEMSA’nın borçları ile birlikte Sabancı Holding tarafından geri alınacağı iddia ediliyor.

Hükümete yakın kaynaklar, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın konuyla bire bir ilgilendiğini belirtirken, TEMSA yetkilileri ise henüz kendilerine bu yönde bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Adana’nın yerel gazetelerinden Refleks’in yazarı Mehmet Uluğtürkan, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine Sabancı Holding’in TEMSA’yı geri alacağını, bir kamu bankasının da hissedar olacağı yeni bir yapılanmaya gidileceğini yazdı.

TİCARET SİCİL GAZETESİ’NDE DEĞİŞİKLİK

Öte yandan 26 Aralık perşembe günü Adana Ticaret Sicil Gazetesi’nde, TEMSA Araştırma Geliştirme ve Teknolojileri A.Ş şirketinin Temsa Ulaşım Araçları Sanayi ve AŞ.’ye devredildiği bilgisi yer aldı. Şirket yetkilileri, bu devir işleminin Gebze’de grup iştiraki olan ve atıl durumda bekleyen ve çalışanı olmayan düşük blançolu Ar-Ge şirketinin ana şirket altında birleştirilmesi olduğunu, yeniden Sabancı’ya devir ile ilgili bir durum olmadığını söyledi.