Akşener, Bahçeli'nin çağrısını reddetti

Meral Akşener'den, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Evine dön" çağrısına ve Erdoğan'ın bu adımı desteklemesine ilişkin ilk açıklama geldi.

Akşener, Bahçeli'nin çağrısını reddetti

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Evine dön” çağrısına ve Erdoğan’ın bu adımı desteklemesine ilişkin ilk açıklama geldi.

Bahçeli, Meral Akşener’e yönelik ‘Evine dön’ çağrısı yapmış; Erdoğan ise çağrıya yönelik, “Bahçeli’nin davetini yadırgamadım; birlik beraberliğin tesisine yönelik bir adım olabilir” açıklamasıyla destek olmuştu. Erdoğan çağrıyı, “Terör örgütleriyle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İyi Parti’ye hiç uygun düşmeyebilir. Böyle bir sıkıntının olması hasebiyle böyle bir davet gerçekleşmiş diye düşünüyorum. Ülke genelinde bir bütünleşmenin gereğini düşünüyorum” ifadeleriyle desteklemişti.

Akşener, “Bu destek çağrısının birinci ayağı sayısal olarak bize ihtiyaçları yok. İkinci ayağı dış politika zaten hiç yalnız bırakılmadılar. Üçüncü ayağı ise bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu demokrasinin ortadan kalkışı, hukukun üstünlüğünün ortadan kalkışı, adalet duygusunun zedelenmesi gibi, liyakatsizlik gibi ekonomik zorlukların arka planında bu tercihler var.” diyerek teklifi reddettiğini duyurdu.

Akşener, Cumhur İttifakı’na parlamenter sisteme geçiş için CHP ile birlikte destek olacaklarını da şu ifadelerle açıkladı:

“Karşılık önerimiz de iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş. Bu konuda bizden yardım, destek isteniyorsa bunu en başından beri talep eden biziz dolayısıyla elbette bu konuda destek verilir. CHP’de dahil olmak üzere muhalefette yer alan ben millet ittifakı açısından konuşayım iyileştirilmiş güçlendirilmiş sisteme geçişle ilgili destek vermeye hazır. Burada da bir sorunumuz yok” ifadelerini kullandı.

Akşener, gazetecilerin, Erdoğan’ın çağrısını sorması şu mesajları verdi:

“DIŞ POLİTİKADA ZATEN YALNIZ BIRAKMADIK”

“Erdoğan’ın çağrısı iktidara sayısal anlamda bir destek çağrısı ise, iki partinin (yeterli) sayısal çoğunlukları var. Türkiye’nin içi ile ilgili oluşan herhangi bir soruna yönelik bize ihtiyaçları yok. Dış politika açısından hadiseye baktığımızda ise millet ittifakında yer alan hiçbir parti dış politikaya yönelik sorun olduğunda orada devletini, milletini yalnız bırakmadı.

İkincisi; bu çağrı Türkiye’nin taşınamaz hale gelmiş yüklerinin ve problemlerinin çözümü için ise o zaman 5 Mayıs 2018’den beri söylediğimiz bir şey var; uçacak, kaçacak dediğiniz tek partili Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’ye uygun değil dedik. Dolayısıyla haklı çıktık bu konuda. Karşılık önerimiz de iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş. Parlamenter sistemin eksiğini, gediğini giderip 21. Yüzyılın taleplerine uygun bir sisteme geçmek. Bu konuda bizden yardım, destek isteniyorsa, bunu en başından beri talep eden biziz. Dolayısıyla elbette bu konuda destek verilir ama bu çağrı ‘buyurun biz iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçelim, siz buna var mısınız’ sözüne istinaden ise. Şayet bu çağrı siyasi bir taktik üzerine samimiyetten uzak ise biz, İyi Parti olarak milletimizin çıkarlarına, menfaatlerine, değerlerine aykırı davranılmadığı süre içerisinde yola çıktığımız hiçbir insanı yolda bırakmadık.”

“CHP DE DAHİL MUHALEFET DESTEK VERİR”

“Bu destek çağrısının birinci ayağı sayısal olarak bize ihtiyaçları yok. İkinci ayağı dış politika zaten hiç yalnız bırakılmadılar. Üçüncü ayağı ise bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu demokrasinin ortadan kalkışı, hukukun üstünlüğünün ortadan kalkışı, adalet duygusunun zedelenmesi gibi, liyakatsizlik gibi ekonomik zorlukların arka planında bu tercihler var. Bu tercihler değiştirilecekse orada elbette ben biliyorum ki, CHP’de dahil olmak üzere muhalefette, Millet İttifakı’nda yer alan partiler iyileştirilmiş güçlendirilmiş sisteme geçişle ilgili destek vermeye hazır. Burada da bir sorunumuz yok. Tabii hangisi? Orada en önemli iki kelime var. Milli ve yerli olduğumuzu teslim etti Erdoğan. Şimdiye kadar hiç bana gayri yerli diyebilen olmamıştı. Bu dönemde hepimiz gayri milli, gayri yerli olduk. Biz kendimizi biliyoruz; milli, yerli milliyetçi, kalkınmacı, demokrat bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla bunun beş sene sonra anlaşılmış olması bizi ancak mutlu eder.”

GİZLİLİK KARARI KALDIRILSIN

Meral Akşener’in avukatı Uğur Poyraz, Erdoğan’ın “Yerli ve milli” açıklamasından sonra, Akşener hakkında 4 yıldır yürütülen ‘FETÖ soruşturması’ndaki “gizlilik kararının” kaldırılmasını talep etti.

Akşener, hakkındaki soruşturma nedeniyle ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına avukatı aracılığıyla başvuruda bulundu.

Akşener’in avukatı Uğur Poyraz savcılığa sunduğu dilekçede, 2016 yılında başlatılan soruşturma hakkında hala müvekkiline bir bilgilendirmede bulunulmadığını belirterek, “3 yılın sonunda 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimi sürecinden apar topar ‘gizlilik kararı’ alındı. 1 yılı aşkın süredir ‘gizlilik kararı’ devam ettirildi. Müvekkillim Sayın Meral Akşener’in ‘Gizlilik kararı kaldırılsın, kamuoyundan gizleyeceğim, çekineceğim bir husus yoktur’ talepli başvurularına cevap dahi verilmedi” diye konuştu.

SİYASİ MALZEME

Poyraz, 4 yılı aşkın süredir devam eden soruşturmanın “siyasi malzeme haline getirildiğini” ifade ederek, dosyadaki “gizlilik kararı”nın kaldırılmasını istedi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ifadesini ‘ivedi olarak alınmasını’ talep eden Poyraz, “Gizlilik kararının’ kaldırılarak, kamuoyu ile dosya içerinin paylaşılmasına karar verilmesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

Erdoğan’ın 7 Ağustos günü Akşener hakkında “Yerli ve milli” vurgusu yaptığını hatırlatan Poyraz, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı’nın istihbarat birimleri ve gerekli kurulardan bilgi almaksızın böyle bir açıklama yapması söz konusu olamaz. Belli bir dönem, tercih ve karar alma süreçlerine ilişkin yanıltıldığını defaatle dile getiren Sayın Cumhurbaşkanı’nın kamuoyuna yapmış olduğu açıklamalarda aldatılma hassasiyetine kurumların ve birimlerin titizlik gösterdiklerini varsayıyoruz.”

NE OLMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Ağustos günü Ayasofya Cami’nde kıldığı Cuma namazının ardındın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Akşener’e yaptığı “Evine dön” çağrısını “Terör örgütleriyle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti’ye hiç uygun düşmeyebilir. Böyle bir sıkıntının olması hasebiyle böyle bir davet gerçekleşmiş diye düşünüyorum. Ülke genelinde bir bütünleşmenin gereğini düşünüyorum” diye değerlendirmişti.