AKP'lilerin adının karıştığı cinsel istismar iddiasını haber yapan 2 gazeteci tutuklandı

Kocaeli Halk gazetesinin internet sitesinin imtiyaz sahibi Faruk Bostan ve sitenin yazı işleri müdürü Bülent Karagöz, AKP'lilerin de isminin karıştığı cinsel istismar haberini yapmaları nedeniyle tutuklandı.

AKP'lilerin adının karıştığı cinsel istismar iddiasını haber yapan 2 gazeteci tutuklandı

Kocaeli Halk Gazetesi’nin internet sitesinin imtiyaz sahibi Faruk Bostan ve sitenin yazı işleri müdürü Bülent Karagöz, cinsel istismar skandalına AKP’li isimlerin de karıştığı iddiasını içeren haberleri ardından ‘iftira’ suçlamasıyla tutuklandı.

Faruk Bostan ve Bülent Karagöz’ün sahibi olduğu Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yaşanan cinsel istismarlara dair haberler yapmıştı. Bostan ve Karagöz, haberlerin devamında Kartepe’de yaşanan cinsel istismar skandalına AKP’nin yerel ilçe yöneticilerinin de karıştığı iddiasını gündeme getirmişti.

Bu iddialar, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yalandı. Haberlerin devam etmesi üzerine Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Karagöz ve Bostan, çıkarıldıkları mahkemenin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosu tarafından paylaşılan bilgi notunda haberde, “E.Ş, M.S, A.G. ve G.T. isimli kişilerin ifade verdiği ve gözaltına alındığı, F.B, F.K, N.A, E.Ş, M.S. ve B.M. isimli kişilerin de savcılığa çağrıldığı ve avukatlarıyla gidecekleri yönünde bir bilgiye yer verilmiş ise de; Cumhuriyet Başsavcılığımız kayıtlarının tetkikinde, bahsi geçen konu ve kişilerle ilgili yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmadığı anlaşılmıştır.” denilmişti.

AVUKAT’TAN AÇIKLAMA: O İSİMLER DOSYADA

Haberde ismi geçen kişilerin H.Y. isimli kız çocuğuyla ilgili dava dosyasında da yer aldığını belirten Avukat Gökhan Dirican “Bu haberin yapılmasından günler önce, 21 Eylül 2020 tarihinde adı geçen kızımız H.Y. ifade vermiştir. Kızımıza da haberde geçen aynı isimler sorulmuştur. Hatta anladığımız kadarıyla bu son ifade H.Y.’nin ikinci ya da üçüncü ifadesi. H.Y. bu isimleri tanımadığını söylemiş, ama bu isimler bir biçimde dava dosyasına girmiş. Aile mi verdi, tanık mı, gizli tanık mı bilmiyoruz ama bu kişilerin isimleri zaten dava dosyasına girmiş durumda. Bu noktada konu haber değeri kazanmıştır. Yine de özenli bir gazetecilik yapılarak açık isimler değil, baş harfler kullanılarak hassasiyet gösterilmiş. Açık olarak da isimler yazılabilirdi yasal olarak” diye konuştu.