AKP'li vekil: 'Açım, işsizim' diye geliyorlar, iş beğenmiyorlar

AKP Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Türkiye'de ekonomik kriz olmadığını öne sürüp "Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme." ifadelerini kullandı.

AKP'li vekil: 'Açım, işsizim' diye geliyorlar, iş beğenmiyorlar

Konya merkezli yayın yapan Kanal 42‘de yayınlanan Sümen Altı programında konuşan AKP MKYK Üyesi ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ekonomik kriz ve işsizlikle ilgili tepki çeken sözler söyledi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun “Mesele işsizlik değil, iş beğenmemezliktir” çıkışına destek veren Sorgun, kendilerine ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler olduğunu, iş beğenmediklerini savundu.

“KRİZ YOK, EN YÜKSEK KONUT ALIMINI YAPTIK”

5 yıldır mecliste olduğunu, bu süreçte muhalefetin sürekli ‘öldük bittik’ dediğini savunan Ahmet Sorgun, “Ekonomide problem yok diyemeyiz. Hayat, dinamik ve devam ediyor. Alıyoruz, satıyoruz. Dünyanın en güçlü görünen ülkelerinin, ABD’nin ekonomisi ne duruma geldi salgın sürecinde? Avrupa, ne duruma geldi? Avrupa ülkeleri, birçok şeyi üretemez hale geldi. Devlet, salgında 600-700 milyara yakın desteklemede bulundu. Bu süreçten olumsuz etkilenmedik demek, kafamızı kuma gömmek olur ama Türkiye’de bir kriz yok. Biz, şunu biliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın iki özelliği benim için çok önemli. Cumhurbaşkanımız, Allah’tan başka kimseden korkmaz. Bir de bir konuda sonuna kadar çalışır. Sonra da tevekkül eder. Ekonomik alanda da bu böyle. Ekonomi ile olur. Kriz varsa biz pandemi sürecinde insanlara nasıl destek verdik? Tarihin en yüksek konut alımını yaptık. Sıfır araç alımı için 3 ay 6 ay sonrasına vatandaşa gün veriliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“YANDIM, BİTTİMDİYE GELİYORLAR, İŞ BEĞENMİYORLAR”

İşsizlik ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu da yanıtlayan AKP’li Sorgun, şunları kaydetti:

“Çocukluğumuzu bir kenara bırakalım. 50 yıldır cemiyetin içindeyiz. Konya’da sanayiye gidiyorum. Sanayici ‘Eğer Suriyeliler olmazsa sanayi bitti’ diyor. Ağır iş kollarında çalışanların çoğu nereli? Suriyeliler. Köylere gidiyoruz, ‘Afganlılar olmazsa, köylerde çoban yok’ diyorlar. Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bir işadamını arıyorum. ‘Birisini göndereceğim’ diyorum, hemen gönder diyorlar. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı diyor’ Bu iş beğenmeme. Bizim zihniyet olarak bir değişim yaşamamız gerekiyor. ‘Ben asla tulum giyemem’ diyorlar. Ne yapacaksınız? ‘08.00-17.00 çalışacağım, cumartesi-pazar tatil olacak, önümde internet açık olacak’ anlayışı var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok.”