AKP'li Özlem Zengin açıkladı: Sosyal medyaya '5 aşamalı yaptırım' geliyor

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirirken "Amacımız asla sosyal ağların kapanması değil, 5 aşamalı yaptırım uygulanacak" dedi.

AKP'li Özlem Zengin açıkladı: Sosyal medyaya '5 aşamalı yaptırım' geliyor

AKP’nin sosyal medyaya kısıtlama getirmeyi öngören düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Düzenlemeyle ilgili basın açıklaması yapan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Amacımız asla sosyal ağların kapanması değil, 5 aşamalı yaptırım uygulanacak” dedi.

Zengin’in açıklamalarından özetler şöyle:

-Bizim birinci önceliğimiz asla sosyal ağ sağlayıcılarının kapanması değil. Hayatımızdaki yerinin farkındayız. Ne kadar çok kullanımda olduğunun farkındayız. Ama bu manada özgürlüklerle, hak ve hukuk arasında bir denge kurmaya çalışırken, kademelendirilmiş bir yaptırım silsilesi var

-Sosyal medya ile ilgili sosyal ağ düzenleyici şirketler yurt dışında. Bizim yaptığımız düzenleme ile bu şirketlere sorumluluk getiriyoruz.

-5651 sayılı kanun içinde Sosyal ağ sağlayıcı tanımı yapıyoruz. Türkiye’de bir merkez oluşturmalarını temsilci belirlemelerin istiyoruz. Hedeflediğimiz şey soruşturmaya ve kovuşturmaya imkan verecek bir düzenleme yapacağız.

-Günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarına ilave sorumluluklar getiriyoruz. Bir temsilci olacak. Gerçek kişi de olabilir tüzel kişi de olabilir. Gerçek kişi olacaksa Türk vatandaşı olmalı.

-Eğer kişinin mahkemeye gitmeksizin kişilik haklarıyla ilgili bir ihlal olduğunu düşünüyorsa bir başvuru mekanizması bu temsilciliğe başvurmak ve beklediğimiz şey 48 saat içinde bu temsilciden bir cevap verilmesini bekliyoruz.

-Eğer temsilci bulundurma yükümlülüğünü yerin getirmezlerse 5 aşamalı yaptırım süreci var. Birinci aşama 10 milyon lira para cezası ve 30 günlük bekleme süresi. Yerine gelmezse 2. aşamada 30 milyon para cezası. Üçüncü aşamaya geldiğimizde 3 aylık reklam vermeme cezası. Bu da yerine getirilmezse kurum başkanlığı sulh ceza hakimliğine başvurarak yüzde 50 bant daralma sonrasında ise yüzde 90 bant daraltma cezası verilebilecek.