AKP'li Bülent Turan: Kanun geçerse yapacağım ilk iş İstanbul Barosu'ndan istifa olacak

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, TBMM'ye alınmayan baro başkanlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP'li Bülent Turan: Kanun geçerse yapacağım ilk iş İstanbul Barosu'ndan istifa olacak

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden AKP’nin baroların yapısı ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Turan, ” İstanbul barosu üyesi olarak, bu kanun teklifi nihayete ererse yapacağım ilk iş mensubu olduğum İstanbul barosundan istifa ederek ilk kurulacak baroya üye olacağım.” ifadelerine yer verdi.

Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonuna getirilerek görüşmelere başlandı. Komisyondaki toplantıya katılmak isteyen baro başkanları ise içeri alınmadı.

Görüşmelere alınmayan İstanbul, Ankara, Aydın ve Gaziantep’in de aralarında bulunduğu 20 baro başkanı Meclis kapısı önünde oturma eylemi başlattı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, şu ifadelere yer verdi:

“Az önce Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ‘Arkadaşlarım meclis kapısı önünde lütfen davet eder miniz’ dedi. Bir görüşme trafiği oldu. Komisyon başkanının oluruyla ilgililerle görüşerek Meclis Başkanının araya girmesiyle içlerinden 3 baro başkanının içeri gelmelerini komisyona katkı sağlamalarını kabul ettik. Aradık telefonlarını açmadılar. CHP’li Zeynel Emre de aradı ancak talebi ‘hepimiz geliriz’ yaklaşımıyla reddettiler.”

‘YAPACAĞIM İLK İŞ İSTANBUL BAROSU’NDAN İSTİFA ETMEK’

“Bir kez daha gördük kim iş yapmak istemiyor. Dertleri üzüm yemek ise 3 arkadaşınız komisyona katkı sağlardı. İstediği kadar süreyi verirdi. Israrla ‘hepimiz’ demesi hem usul hem pandemi sürecine aykırı. Hem CHP’li vekil, hem Meclis Başkanı hem TBB Başkanı gayretlerine rağmen bunu yapmamış olmalarını kamuoyu dikkatine sunuyoruz. Elimizin havada kalması, ne kadar mesleki faaliyetlere omuz vermekten uzak olduğunu gördük. İstanbul barosu üyesi olarak, bu kanun teklifi nihayete ererse yapacağım ilk iş mensubu olduğum İstanbul barosundan istifa ederek ilk kurulacak baroya üye olacağım.”