AKP'li belediyeden 1 milyon liralık belgesel faturası

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin, tartışmalı belgeselleri için 1 milyon liradan fazla para harcadığı ortaya çıktı.

AKP'li belediyeden 1 milyon liralık belgesel faturası

AKP’li Beykoz Belediyesi, 14 Ocak’ta “Mahallelerin tarih, kültür ve manevi değerlerinin dijital olarak kayıt altına alınarak belgesel filmler hazırlanması ve yayımlanması” için bir ihale düzenledi. İhale kapsamında Beykoz İlçesi sınırlarında çekilen “725 adet belgesel filmin hazırlanması, 50 adet belgesel filmin yayını ve 50 adet belgesel film için reklam yayımlanması” istedi.

Beykoz Belediyesi geriye kalan 675 belgesel filmin nerede kullanılacağı ve neden çekileceğine ilişkin bir açıklama yapmazken, ihaleyi Yuko Reklam ve Organizasyon Şirketi’nin 1 milyon 274 bin TL teklif vererek kazandığını açıkladı. AKP’li belediye ile organizasyon şirketi arasında da 3 Şubat tarihinde sözleşme imzalandı.

İhale kapsamında çekilecek 725 belgesel filmin toplam süreleri üç dakika ile 15 dakika arasında değişirken ihale şartnamesinde de Beykoz Belediyesi tarafından belirlenen 50 adet belgesel filmin ve 40 saniyelik toplam 50 adet reklam filminin “Rumeli TV, Mavi Karadeniz, SRT, TV 52, TV 58 ve benzeri kanallarda yayımlanması” istendi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Beykoz Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu ise geçen aylarda yaptığı açıklamada “Resmen adrese teslim ihale yapılıyor. Şartnamede 725 adet belgesel film çekimi yapılacağı belirtilmiş, filmlerden idarenin belirlediği 50 adet belgesel filmin televizyon kanalında bir defa yayımlanacağı belirtmiştir. Geriye kalan 675 film neden çekilmektedir, çekilen bu 675 film için ödenecek tutar nedir?” diye sormuştu.