AKP'li belediye için yolsuzluk soruşturması talebi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen AKP’li Üsküdar Belediyesi'ni incelemek için İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma izni istedi.

AKP'li belediye için yolsuzluk soruşturması talebi

Yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen İstanbul’un AKP’li Üsküdar Belediyesi için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma izni istedi. Soruşturmanın gerekçesinin belediyede 2011-2017 yılları arasında çalışan Veysel Kömürcü’nün gündeme getirdiği yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları olduğu öğrenildi.

Veysel Kömürcü, yolsuzlukları kalem kalem açıklamış, CHP de suç duyurusunda bulunmuştu. Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Savcılık, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve ilgililer hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan işlem yapabilmek için İçişleri Bakanlığı’ndan izin istedi.

Kömürcü şu iddialarda bulunmuştu:

“Belediyede 11 Kasım 2011 tarihinde Gençlik Merkezi’nde Uzman Psikolojik Danışman olarak işe başladım. 2 Temmuz 2019’da başkan Hilmi Türkmen ile 35 dakika görüştüm. Eğitim kurumları ile yapılan ihalelerden ders karşılığıymış gibi gösterilerek 1 milyon 200 bin liralık kısmının 50, 80, 100, 120 bin liralık parçalar halinde nakit olarak nasıl ve kimler üzerinden naylon poşetler içinde alındığını aktardım. Kayıt parası adı altında milyonlarca liranın makbuzsuz toplandığını, bu paraların nereye gittiğinin belli olmadığını, bu işin içindekileri isim isim anlattım. Geri dönüş olmadı.”