AKP'de İran tartışmaları: İbrahim Kalın'dan Pelikancıları kızdıracak açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International'da ABD-İran gerilimini değerlendirirken, "İran bölgede önemli bir oyuncu. İran'ı görmezden gelemez ya da reddedemezsiniz. Onlarla ilişki kurmalısınız" dedi.

AKP'de İran tartışmaları: İbrahim Kalın'dan Pelikancıları kızdıracak açıklama

Bilindiği gibi ABD’nin, İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Tugayı Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi siyasal İslamcılar tarafından coşkuyla karşılanmış, ABD operasyonuna sahip çıkanların başında ise Pelikancılar gelmişti. ABD’nin operasyonuna karşı çıkancılara “mezhepçilik ve İrancılık” suçlamasında bulunan, Pelikancıların kritik ismi Sabah yazarı Hilal Kaplan, Sabah yazarı SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Hasan Basri Yalçın ve Sabah yazarı Pelikancı Melih Altınok, köşelerinde İran’ı hedef alan yazılar kaleme almaya devam ederken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan tartışma yaratacak bir çıkış geldi.

Kalın, CNN International yayınına konuk olarak ABD-İran arasındaki gerilimi ve bölgesel konular ile ilgili soruları yanıtladı. Kalın, “Irak’ı istikrara kavuşturmak istiyoruz. Suriye’de şiddet ve savaşın sona erdiğini görmek istiyoruz. Filistin’de barışçıl ve adil bir çözüm görmek istiyoruz. Yemen’de savaş ve ıstırapların sonunu görmek istiyoruz. Bu geniş hedeflerin hepsinde aynı sayfadayız” dedi.

Kalın, ABD-İran gerilimini değerlendirirken, “İran bölgede önemli bir oyuncu. İran’ı görmezden gelemez ya da reddedemezsiniz. Onlarla ilişki kurmalısınız” dedi.

Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin bölgeye etkisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kalın, şunları kaydetti:

“Bu kışkırtıcı bir eylemdi. Bölge genelinde şok dalgası yarattı. Özellikle de bölgesel güvenliğin çok kırılgan doğasından endişe duyanlar için. Iraklılar endişeliydi. Biz endişeliydik. Gerilimin şu anda durduğunu umuyoruz. Belki bir son değil ama duraklama olur ve umarım mevcut durumdan daha kötü olmaz” ifadelerini kullandı.

Kalın, İran’ın bölgesinde önemli bir oyuncu olduğuna dikkat çekerken, “İran’ı görmezden gelemez ya da reddedemezsiniz. Bölgede hiçbir şey planlayamazsınız. Onlarla ilişki kurmalısınız. İster nükleer program, ister Irak’ta, Yemen’de ya da başka yerlerdeki durum olsun, İran’a yabancılaşma yerine iletişim politikasını savunduk.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO ile ilgili sözlerini hatırlatan Kalın şu ifadeleri kullandı:

“Aslında Cumhurbaşkanımız, terörizme karşı mücadelede üyelerini korumak için NATO’nun daha aktif bir rol oynamasını istedi. Terörizme, PKK terörüne, YPG terörüne, El Kaide’ye ve DEAŞ terörüne maruz kaldık. Bu sorunu daha önce dile getirdik. Bu yüzden Başkan Trump’ın sözlerinin bir anlamı var. Elbette bu NATO birliklerini Irak’a, Suriye’ye veya başka yerlere göndermeye başlandığı anlamına gelmiyor. Bunun NATO’nun amaçlarına hizmet edecek, akıllı bir şekilde, ama aynı zamanda üyelerin korunacağı şekilde yapılması gerekir.”

Bölgedeki sorunların devlet dışı aktörlerden kaynaklandığını ifade eden İbrahim Kalın, “Sorunun kaynağı ister Irak’ta, ister Suriye’de, ister Yemen’de olsun, tüm bu vekalet savaşları, bölgemizdeki sorunlardan biri de, devlet dışı aktörlerin yükselişi ve başka ülkelerce manipüle edilmesi. Büyük resme bakmak gerek. Bunlar kısa vadede bazı siyasi kazanımlar getirebilir. Ancak uzun vadede aslında herkesin güvenliğini ve refahını riske atar” diye konuştu.