AKP Sözcüsü Çelik'ten İlker Başbuğ'a tepki: Dava açacağız

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili 2009'da Meclis'ten geçen düzenlemeyi hazırlayanları FETÖ'nün siyasi ayağı için örnek göstermesine AKP'den sert tepki geldi. AKP Sözcüsü Çelik, Meclis'in mutlak dokunulmazlığının ihlal edildiğini söyledi, "Arkadaşlarımız, kendilerini FETÖ mensubu gibi etiketleyen bu yaklaşıma karşı yasal haklarını kullanacaklar" dedi.

AKP Sözcüsü Çelik'ten İlker Başbuğ'a tepki: Dava açacağız

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmalarında Meclis’ten 2009’da geçen bir yasa maddesini işaret etmesine tepki gösterdi ve dava açacakları söyledi

Başbuğ, geçen hafta Haber Global konuk olduğu programda, 26 Haziran 2009’da Meclis’ten geçirilen torba yasadaki ‘asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması’na ilişkin maddeyi hatırlatmış ve “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur” demişti.

“ELİNDE BELGE OLAN VARSA ARAŞTIRILSIN”

AKP MYK toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen parti sözcüsü Ömer Çelik, Başbuğ’un sözlerine sert tepki gösterdi. Çelik, İlker Başbuğ’u Meclis’in mutlak dokunulmazlığını ihlal etmekle suçladı ve AKP’li vekillerin yargıya başvuracağını açıkladı. Söz konusu düzenlemenin uzlaşıyla geçtiğini anlatan Çelik şunları söyledi:

“FETÖ’nün siyasi ayağı var mıdır yok mudur tartışması devam ediyor. Elinde bilgi belge olan varsa bu araştırılsın. Şunu bunu suçlamak bu mücadeleyi sulandırmaktan başka bir işe yaramaz. Aslında bu tutum FETÖ’nün temizlenmesine mi hizmet etmektedir başka bir şeye mi? Kim ki yüce Meclis’i aşağılamaya çalışıyorsa bunun altında iyi niyet yoktur. Türkiye darbelerden çok çektiği için, darbelere zemin yaratan yasal düzenlemelerin mevzuatımızdan çıkarılması en önemli gündemdi. O dönem önerge satır satır okunup tüm partiler tarafından kabul edildi. 30 gibi suçu kapsayan askerlerin yargılanmasının sağlanması bir devrimdir. FETÖ, Türkiye’nin kabul ettiği terör örgütlerinden biridir. FETÖ’nün gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimi milletimizin iradesiyle def edilmiştir. FETÖ ile ilgili olarak devletin bütün organlarından hayatın tüm kılcal damarlarından kesilmesi için mücadele devam edilmektedir. Elinde belge olmaksızın devletin sahip olmadığı birtakım iddialar üzerinden şunu bunu suçlayarak bu mücadele desteklenemez. Arkadaşlarımız, kendilerini FETÖ terör örgütü mensubu gibi etiketleyen bu yaklaşıma karşı yasal haklarını kullanacaklar.”