Afrika Kalkınma Bankası’na 20 milyar liralık yatırım!

Türkiye'nin Afrika Kalkınma Bankası’ndaki payının 800 milyon dolara (5 milyar TL) çıkarılması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.

Afrika Kalkınma Bankası’na 20 milyar liralık yatırım!

Türkiye koronavirüs salgınıyla uğraşırken, Meclis geçtiğimiz günlerde”Afrika Kalkınma Bankası’na 4 milyar dolarlık ek pay” görüşmelerine başladı. Türkiye’nin Afrika Kalkınma Bankası’ndaki payının 800 milyon dolara (5 milyar TL) çıkarılması Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Afrika Kalkınma Bankası’na 20 milyar TL yatırım yapma yetkisi verdi. Türkiye, bu kararla bankaya ilk etapta 4 milyar TL yatırım yapacağını taahhüt etti.

Türkiye’de Koronavirüs vaka sayısı 670’e yükselirken, can kaybı 9 oldu. TBMM Genel Kurulu ise torba kanun görüşmelerini ertelerken; Afrika Kalkınma Bankası’na 4 milyar dolarlık ek payı verilmesine ilişkin düzenlemenin de yer aldığı uluslararası anlaşmaların görüşmelerine başlandı.

KORONA KRİZİ İLE EKONOMİK KRİZ İÇ İÇE GEÇMİŞ DURUMDA

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, küresel Koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’de etkisi hızla artarken iktidarın ‘Afrika Kalkınma Bankası’na hızla 5 milyar TL ek yatırım’ teklifine tepki gösterdi.

Yatırım paketini TBMM gündemine getirmesine karşı çıkan Çakırözer, “Dünyada iki kriz var. Biri korona krizi, diğeri ekonomik kriz ve bunlar iç içe geçmiş durumda. Cumhurbaşkanı bir paket açıkladı, adı 100 milyarlık paket. Bu paketin ne kadar eksik, ne kadar yetersiz olduğunu görüşüyoruz. ‘Bu eksikleri nasıl tamamlarız’ diye konuşmamız gerekirken Afrika Kalkınma Bankası’nın sermaye artırımına olağanüstü oranda artışla katılmak doğru değil” dedi.

Mevcut kanunda, Bakanlar Kurulu’na 5 katına kadar sermaye arttırma yetkisi verilmesine karşın TBMM Genel Kurulu’na getirilen teklifle, bu payın 8,5 katına çıkartılması talep edildi. Afrika Kalkınma Bankası üye devletlerin yüzde 125’lik sermaye artışını görüşmesine karşın, bu artışın Türkiye tarafından yüzde 752 oranında gerçekleştirmesi talep edildi. TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Utku Çakırözer, Afrika Kalkınma Bankası için harcanacak paraların korona ile mücadele kapsamında kullanılmasını istedi.

NE BU ACİLİYET?

Çakırözer, Koronavirüs krizi döneminde Afrika Kalkınma Bankası’nın sermaye artırımına Türkiye’nin astronomik bir iştirak payıyla katılımının gündeme getirilmesinin arkasındaki gerekçenin ne olduğunu anlamadıklarını ifade etti. Çakırözer, “Madem bu kadar acil, bu kadar gerekli, neden komisyon sıralarında bir bakan ya da bakan yardımcısı bulunmamaktadır” dedi.

Genel Kurul’da torba kanun görüşmelerinin ertelenerek Afrika Kalkınma Bankası’nın sermaye arttırımının görüşülmesini eleştirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi paketindeki eksikleri sıraladı. Çakırözer şöyle konuştu:

“Dünyada iki kriz var. Biri corona krizi, diğeri ekonomik kriz ve bunlar iç içe geçmiş durumda. Daha dün Sayın Cumhurbaşkanı bir paket açıkladı, adı 100 milyarlık paket. Bugün biz, az sayıda olumlu önlem olmakla birlikte bu paketin ne kadar eksik, ne kadar yetersiz olduğunu görüşüyoruz. Türkiye’de 8 milyon işsiz var. Bireysel, toplu işten çıkarmalar var. Yüz binlerce emekçi daha sosyal güvencesi olmaksınız kapı önüne konuyor. Ama dün açıklanan pakette emekçiye hiçbir güvence yok. İşverenlere teşvik bağlamında getirilen önemler için bireysel ya da toplu işçi çıkarmama şartı yok. Çocuğuna bakmak zorunda olan ebeveynlere kamuda idari izin ve özel sektörde ücretli izin yok. Halkın ödeyemediği kredi ve kredi kartlarının ertelenmesi yok. Su, doğal gaz, elektrik faturalarının ertelenmesi yok, esnafın kirasına erteleme yok. Hâl böyleyken bizim ‘Bu eksikleri nasıl tamamlarız?’ diye konuşmamız gerekirken Afrika Kalkınma Bankasının sermaye artırımına olağanüstü oranda artışla katılmanın özellikle böylesine bir dönemde doğru değildir.”

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this