Adalet Bakanı'ndan İstanbul Sözleşmesi itirafı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, CHP'li Candan Yüceer'in yönelttiği soru önergesine yanıt verirken kadın cinayetleri ile ilgili skandal bir itirafta bulundu.

Adalet Bakanı'ndan İstanbul Sözleşmesi itirafı

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in kadın cinayetlerine ilişkin yönelttiği soru önergesine yanıt veren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin skandal bir itirafta bulundu. Cinayetlerde cinsiyet esas alınarak bilgi derlemesi yapılmadığı için istatistiki bilgi olmadığını belirten Adalet Bakanı, kadın cinayeti kavramını tanımadıklarını da itiraf etti.

Bakan Gül, kendisine yöneltilen bir soruya “Mağdurun cinsiyeti esas alınarak bilgi derlemesi yapılmadığından bakanlığımızda soru önergesine konu edilen hususlarda ayrıntılı istatistiki veri bulunmamaktadır” yanıtını verdi. Bu yanıt Türkiye’nin de imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini de ortaya koyuyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE AYKIRI

Cumhuriyet’ten Mahmut Ilıcalı’nın haberine göre, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi’nde “Her türlü şiddet olayıyla ilgili birleştirilmemiş istatiksel veriyi düzenli aralıklarla toplayacaklardır” hükmü bulunuyor. Adalet Bakanı Gül’ün yanıtını değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer şu ifadeleri kullandı:

“Adalet Bakanlığı’nın bu tutumu İstanbul Sözleşmesi’ne aykırıdır. Gül’ün yanıtı ile sözleşmedeki görevlere uyulmadığını itiraf etmişti. Verilerin toplanmasının amacı şiddetin önlenmesinde yol haritası çıkarabilmek, sağlıklı analizlerin yapılması ve bu doğrultuda atılacak adımların belirlenmesi için çok önemlidir. Ayrıca ülkelerin sözleşme hükümlerine yönelik faaliyetlerini değerlendiren GREVIO’ya da (Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddete Karşı Eylem Uzman Grubu) sunulması gerekmektedir. Ancak görüyoruz ki bakanlık ‘ayrım yapmıyoruz’ diyerek gerçeklerin de üzerini örtme niyetiyle hareket etmektedir. Mağdurlar arasında sözde ayrım gözetmeyen bu zihniyet, kadına sadece mezarda eşitlik vaat etmektir. 9 yıl önce imzalanan İstanbul Sözleşmesi hükümlerine uymamak kadına yönelik şiddete de göz yummaktır.”