ABD'nin Türkiye'ye yaptırımlarına Rusya'dan tepki

Rus Dışişleri'nin açıklamasında, S-400 savunma sistemi satın alması yüzünden Türkiye'ye yaptırım uygulamasının, ABD'nin dürüst rekabet becerisinden yoksunluğunun göstergesi olduğu belirtildi.

ABD'nin Türkiye'ye yaptırımlarına Rusya'dan tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya yapımı S-400 savunma sistemi satın alması nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamasının, “ABD’nin dürüst rekabet becerisinden yoksunluğunun göstergesi” olarak niteledi.

Sputnik Türkiye’nin aktardığı habere göre, Rusya, ABD’nin Türkiye’ye S-400 alımı nedeniyle uyguladığı CAATSA yaptırımlarına tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almış olması yüzünden ABD tarafından Türkiye’ye getirilen yaptırımlara ilişkin, “Bu, oyunu kurallarına göre oynayarak rekabet edemediklerinin bir başka göstergesi” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu nedenledir ki kendilerine rekabet üstünlüğü sağlamak adına birtakım adımlar atıyorlar, bu adımların yasadışı olmasınıysa önemsemiyorlar. Sözünü ettiğim yasadışı adımlardan biri de askeri-teknik alanda uygulama kararı aldıkları tek taraflı yaptırımlardır.”

ABD’nin bu davranış şablonunu medya ve enerji alanlarında da uyguladığını belirten Zaharova şunları söyledi: “Her yerde aynı anlayışla davranıyorlar; kendilerinin, kendi üreticilerinin ve kendi iş insanlarının işlerini kolaylaştırıyor, onlara yardımcı oluyorlar.”